RE.DESIGN – pierwsza kolekcja Reserved stworzona we współpracy z generacją Z w Polsce
RE.DESIGN to kolekcja wyjątkowa pod każdym względem i pierwsza tego typu współpraca z generacją Z w Polsce. Do jej stworzenia Reserved zaprosiło dwunastu kreatywnych przedstawicieli generacji Z. Brali czynny udział w każdym etapie powstawania kolekcji, by na koniec zostać również jej ambasadorami.
Jak zdefiniować generację Z? Z pewnością jest to pierwsze pokolenie nie pamiętające czasów bez Internetu. Korzystanie z dóbr technologii to dla niego codzienność, z którą nie musi się oswajać. Nie znaczy to jednak, że przeniosło się całkowicie do wirtualnego świata. Według raportu Gen Z. Jak zrozumieć dziś pokolenie jutra opublikowanego w 2019 roku przez infuture.institute oraz Dentsu, reprezentowane jest przez grupę, dla której kontakty off-line są niezwykle ważne, a potrzeba nawiązywania relacji w realnym świecie – kluczowa. Stały dostęp do ogromnej liczby informacji, który nawet dla statystycznego milenialsa bywa przytłaczający, u „zetek” przekłada się na kreatywność i aktywność godną pozazdroszczenia.
– Pokolenie Z jest szczególnie połączone ze swoim otoczeniem. Bardzo świadomi wydarzeń dziejących się na świecie, dzięki ciągłemu połączeniu poprzez media społecznościowe i Internet używamy aktywizmu, aby rozwiązywać problemy, które widzimy w społeczeństwie. Wierzę też, że moje pokolenie jest najbardziej kreatywne dzięki środowisku, w jakim dorastaliśmy. Starsze pokolenia nauczane były kreatywności podczas zajęć; chcąc dowiedzieć się więcej, musiały zrobić to na własna rękę. Pokolenie Z jako pierwsze dostało możliwość odbioru ciągłego napływu inspiracji dzięki łatwemu dostępowi do tego typu informacji – twierdzi Zuza Kacperczyk, studentka grafiki w Londynie i jedna ze współtwórczyń kolekcji.
– Jesteśmy udoskonaloną hybrydą wcześniejszego pokolenia. Weźmy na przykład naszych rodziców: dzisiejsza technologia nie jest im tak niezbędna do życia jak nam – generacji Z, która dopiero wkracza na nowy rynek i ta świadomość technologii jest pożądana, a wręcz konieczna. Ponadto generacja Z potrzebuje nadzwyczaj dużo doświadczeń oraz bodźców ruchowych lub emocjonalnych, a co za tym idzie, jesteśmy ciekawi życia, próbujemy nowych rzeczy, potrzebujemy wyzwań. Nie wykluczam innych pokoleń z takiego typu zachowania, lecz jestem pewny ze to na pewno charakteryzuje nasze – tak opowiada o swoim pokoleniu absolwent szkoły filmowej Miłosz Kulesza.
– Ludzie z mojego pokolenia wyróżniają się indywidualnością. Indywidualnym spojrzeniem na świat, stylem oraz podejściem do życia. Moje pokolenie to pewnego rodzaju bunt na świat, który nas otacza. Chcemy zmian na lepsze i jesteśmy gotowi stawić czoła wszystkim przeciwnościom losu, żeby osiągnąć nasze cele – dodaje fotograf Paweł Miśko.
RE.DESIGN jest zbiorem ich fascynacji, upodobań, swoistym zwierciadłem, w którym mogą się przejrzeć, by dostrzec pełen charakter swojego pokolenia. A jakie jest? Bezkompromisowe, otwarte i śmiałe. Nie ma mowy o ograniczaniu się do jednego stylu czy estetyki, w RE.DESIGN na 2021 zderzają się najróżniejsze nurty: od rękodzieła, przez vintage, streetwear, aż po cottagecore. Motyw przewodni? Autentyczność. Sama kolekcja to dopiero początek szerzej zakrojonych działań. Zebrane zostaną pod specjalnie stworzonym hashtagiem #PolishGenZ zrzeszającym społeczność interesujących przedstawicieli pokolenia Z – marka nie wyklucza włączenia ich w przyszłe akcje specjalne Reserved.
Linia damska sięga do minionych dekad, przywołując takie desenie vintage jak drobną kratkę czy op-artowską zebrę, zahaczając o barwne sploty szydełkowe inspirowane robótkami ręcznymi oraz autorskie grafiki (motyw uśmiechniętej i smutnej buźki zaprojektowała ZuzaOK). Paleta barw jest radosna, zderzająca odcienie różu i fioletu z różnymi tonami żółci i zieleni, z akcentami mocnej czerwieni, nasyconego błękitu, łamana kremowym beżem i uniwersalną czernią. Sylwetki pozostają blisko ciała, skupiając się na talii lub lekko podnosząc stan. Dominują fasony lekko rozszerzane – trapezowe spódniczki, spodnie dzwony lub dłuższe sukienki o linii A. Nie brakuje elementów sportowych, jak różowy dres z panelami czy dzianinowy komplet z kolarkami.
Męskie sylwetki skupiają się na swobodnym podejściu do streetwearu. Pojawiają się rozwiązania patchworkowe (denimowe spodnie i kurtka), inspiracje stylem vintage (dzianinowa kamizelka z falowanym wzorem, sweter w szerokie pasy), a także przełamana klasyka (trencz w kratkę). Barwy kolekcji są nieco przygaszone; brązom, szarościom czy czerniom towarzyszy przydymiony róż, dżinsowy błękit i graficzne akcenty w postaci nakrapianego deseniu na kardiganie. Mamy też ukłon w stronę trendu malarskiego i sweter z nadrukiem w słoneczniki.
Pora roku jest pojęciem względnym – zgodnie przyznają projektanci kolekcji, podsumowując współpracę z pokoleniem Z. Szafa tych ludzi nie dzieli się na lato i zimę: noszą to, na co mają ochotę, nawet gdy pogoda podpowiadałaby zupełnie inne rozwiązanie. Stąd w kolekcji sporo okryć wierzchnich pomyślanych tak, by służyć przez cały rok. Bo generacja Z nie przepada za sezonowością, woli myśleć perspektywicznie.
Za sesję wizerunkową RE.DESIGN odpowiedzialny jest Bartek Wieczorek. Analogowe zdjęcia prezentują bohaterów w ich codziennym, naturalnym otoczeniu, w scenerii domowej, podczas pracy czy relaksu. Pojawiają się na nowo docenione elementy socrealistyczne, takie jak Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, przez nową generację odbierane bez ciężaru przeszłości jako na swój sposób inspirujące, dokumentujące historię ich kraju i tym przejawiające swoją wartość. Podobnie ma to miejsce z charakterystycznymi dla kliszy zintensyfikowanymi kolorami, podkreślającymi dodatkowo kontrastujące ze sobą, lecz paradoksalnie świetnie zgrane projekty.
W produkcję sesji e-commerce marka włączyła przedstawicieli pokolenia Z – za stylizację sesji odpowiadali Kacper Kujawa z Oliwią Drożdż, a całość sfotografował Paweł Miśko.
Premierze kolekcji będą towarzyszyć dwa murale zaprojektowane przez Ninę Kulik, krakowską ilustratorkę i graficzkę. Stworzyła ona ilustrowane portrety wszystkich dwunastu ambasadorów RE.DESIGN, które pojawią się w Warszawie na ścianach budynków przy ul. Jaworzyńskiej 7/9 oraz Chmielnej 98.
Kolekcję współtworzyli:
Nina Przegalińska @ninaprzegalinska – na co dzień uczy się, prowadzi swój mini vintage shop w Internecie i działa w social mediach.
Zuza Okienczyc @zuzaok – DJ-ka, tatuatorka, prowadzi swoją audycję w newonce.radio. Jej hobby to malarstwo, psy, gotowanie i próbowanie nowych rzeczy.
Zuza Kacperczyk @zuzakacperczyk – studentka grafiki w Londynie. Interesuje się także fotografią i modą, które wplata do swojej twórczości.
Gabriela Bednarz @gabrielabednarz – swoją pasję do ilustrowania mody i animacji rozwija studiując w London College of Fashion. Hobbystycznie uprawia sport, szydełkuje i rysuje.
Oliwia Drożdż @olivia_drozdz – studentka Creative Direction for Fashion na London College of Fashion.
Kuba Domański @kuuuubs – na co dzień zajmuje się prowadzeniem strony poświęconej modzie ulicznej – ze szczególnym naciskiem na buty, co jednocześnie jest także jego największą pasją.
Leo Mazurkiewicz @interleoo – twórca społeczności i agencji kreatywnej Hypetalk. Prowadzi markę modową Chaos Gone Global, a także podcast Hypetalk Shuffle o nowoczesnym rapie. Jest organizatorem największych targów streetwearowych w Polsce – Hypemarket. Przed pandemią organizował także koncerty, jest pomysłodawcą i jednym z założycieli festiwalu Clout.
Paweł Miśko @pawelmisko – fotograf. Każdego dnia jeździ na rowerze, robi zdjęcia i gra na gitarze.
Kajtek Kaczmarski @kajtek – na co dzień uczy się, a poza szkołą współtworzy skład zarządzający Pokojem Dziennym. W Pokoju Dziennym odpowiada za oprawę graficzną eventów. Ma wiele różnych hobby, z których najważniejsza jest moda – ekspresja uczuć i emocji za pomocą ubrań, a także motoryzacja, szczególnie japońska z przełomu XX i XXI wieku.
Janek Marek @yanekmarek – entuzjasta życia i przyszły tatuator. Na co dzień zajmuje się modelingiem, rysowaniem i projektowaniem tattoo flashy. Uczy się sztuki tatuażu, jeździ na deskorolce i rowerze, kocha gotować, wychowuje dwa kociaki.
Miłosz Kulesza @miloszkulesza – mieszka w Londynie, tu skończył szkołę filmową. Robi i próbuje wszystkiego, ceni życie w biegu i ciągły ruch. Na co dzień uprawia kalistenikę, biega, a wszelkie środki komunikacji zamienił na rower. Interesuje się modą i współczesną technologią.
Kacper Kujawa @kujawakacper – student PR & Communication na London College of Fashion.
Kolekcja RE.DESIGN curated by Polish Gen Z będzie dostępna ekskluzywnie w sprzedaży online od 22.04.2021 na https://redesignbygenz.reserved.com/pl
Fotograf: Bartek Wieczorek
Operator/video: Janek Konikowski
Stylista: Michał Koszek
Make-up artist: Wilson
Hair stylist: Daniel Gryszke
Scenografka: Ania Witko
Wywiady: Marta Mach
Produkcja: Visual Crafters
______________________________________________________________________________
LPP jest polską firmą rodzinną, jedną z najdynamiczniej rozwijających się w branży odzieżowej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Przez 30 lat z sukcesem prowadzi działalność w Polsce i za granicą, sprzedając dziś stacjonarnie kolekcje na 25 rynkach, w tym w tak prestiżowych stolicach jak Londyn, Berlin, Tel Awiw czy Moskwa. LPP zarządza 5 markami modowymi: Reserved, Cropp, House, Mohito i Sinsay. Posiada sieć ponad 1800 salonów sprzedaży o łącznej powierzchni 1,4 mln m2. Oferta online kolekcji marek dostępna jest na 30 rynkach. W oparciu o globalną sieć zaopatrzenia, polski producent odzieży dystrybuuje rocznie przeszło 259 mln sztuk odzieży na 3 kontynenty. LPP pełni też ważną rolę tworząc miejsca pracy dla blisko 22 tys. osób w biurach i strukturach sprzedaży w Polsce, krajach Europy, Azji i Afryki. Spółka jest notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w ramach indeksu WIG20 oraz należy do prestiżowego indeksu MSCI Poland.