Pierwsza Letnia Akademia Fashion Starter LPP
LPP zakończyło pierwszą edycję projektu Letniej Akademii Fashion Starter. Przedsięwzięcie to organizowane we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku, miało na celu przybliżenie pasjonatom mody procesu projektowania kolekcji, pokazanie pracy designera w praktyce oraz wyłonienie największych talentów, które dalej zechcą rozwijać się w zawodzie projektanta. W ramach wydarzenia przeprowadzono cykl wykładów i warsztatów z udziałem pracowników LPP oraz kadry akademickiej ASP. Spośród 19 uczestników z całej Polski, aż 6 z nich otrzymało propozycję stażu w firmie.
LPP od lat współpracuje z uczelniami artystycznymi i pokazuje studentom jak od kuchni powstaje współczesna moda. W tym roku polski producent odzieży wraz z ASP w Gdańsku postanowili stworzyć nową formułę współpracy w formie letnich warsztatów Fashion Starter, które odbyły się w dniach 12-23 lipca. W zajęciach prowadzonych przez projektantów, technologów odzieży, kupców mody LPP i wykładowców ASP wzięło udział 19 osób. Spotkania odbywały się w centrali spółki Fashion Lab oraz w Patio gdańskiego ASP, gdzie uczestnicy mogli się przekonać jak w praktyce wygląda projektowanie z perspektywy akademickiej i biznesowej. Finał projektu zakończył się uroczystą galą oraz zwiedzaniem wystawy „Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych 2020” w Zbrojowni Sztuki.
– Inicjatywę kierujemy do pasjonatów mody i designu na różnych etapach nauki czy kariery, dlatego w Akademii udział wzięli zarówno licealiści, studenci, jak i osoby po studiach, pracujące już zawodowo. Warunkiem uczestnictwa było przesłanie zgłoszenia zawierającego portfolio, na podstawie którego jury wybrało 19 kandydatów z całej Polski. – wyjaśnia Karolina Czajewska, specjalistka ds. employer brandingu LPP. W tym czasie uczestnicy zapoznali się ze wszystkimi etapami projektowymi, tj. przeszli przez poszukiwanie inspiracji, tworzenie moodboardów, czyli plansz inspiracyjnych, tworzenie palet kolorystycznych, dobór jakości, rysunek żurnalowy, rysunek techniczny i prezentację prac. Młodzi pasjonaci mody zwiedzili także dział przygotowania produktu Reserved oraz odwiedzili tzw. Fabric Showroom, gdzie zgromadzono dostępne obecnie na rynku kolekcje tkanin i dzianin. Ponadto mogli zapoznać się z zasadami upinania tkaniny na manekinach oraz spotkali się z działem HR, by poznać możliwości rozwoju w branży mody.
Połączenie sił cenionych wykładowców ASP z dziedziny projektowania oraz praktyków branży odzieżowej – było dla wielu uczestników pierwszą okazją do porównania ze sobą wizji artystycznych prezentowanych na uczelniach z podejściem praktycznym. Fashion Starter to także okazja do promowania Gdańska jako polskiego zagłębia modowego designu. – W całej Polsce jest mnóstwo utalentowanych osób, które wykazują ogromny potencjał w zakresie projektowania. Często zyskują wiedzę na uczelniach, ale nie mają perspektyw na wykorzystanie swoich umiejętności w praktyce. Połączenie sił uczelni i pracodawcy daje młodym, kreatywnym ludziom możliwość rozwinięcia skrzydeł i rozpoczęcia nowej drogi zawodowej tu na Pomorzu. – tłumaczy Karolina Czajewska. – Uczestnicy tej edycji byli bardzo mile zaskoczeni, że tego typu zastrzyk wiedzy mogli uzyskać zupełnie za darmo i poznać proces projektowania z nieznanej im dotąd perspektywy. My z kolei już dziś widzimy, że to wydarzenie pozwoliło nam wyłonić wiele niesamowitych talentów. Każdy z uczestników otrzymał od nas dyplom ukończenia akademii, a sześciorgu z nich zaproponowaliśmy rozpoczęcie współpracy w formie stażu – dodaje.
W trakcie finału warsztatów, który odbył się 23 lipca w przestrzeni Patio ASP – uczestnicy zaprezentowali efekty swoich prac na sztalugach. W spotkaniu wzięły udział wszystkie osoby zaangażowane w realizację projektu oraz Prorektor ds. Współpracy i Promocji uczelni, dr Adam Świerżewski. – Uczestnicy poczynili ogromny postęp w ciągu zaledwie dwóch tygodni trwania Fashion Startera. Letnia Akademia pokazała jak wiele jest uzdolnionych i zaangażowanych osób, które łączą w sobie artyzm, kreatywność, a przy tym potrafią adaptować swoje projekty do rozwiązań komercyjnych, dlatego wraz z LPP chcielibyśmy kontynuować ten projekt w przyszłości – dodaje Prorektor ASP.
______________________________________________________________________________
LPP jest polską firmą rodzinną, jedną z najdynamiczniej rozwijających się w branży odzieżowej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Przez 30 lat z sukcesem prowadzi działalność w Polsce i za granicą, sprzedając dziś stacjonarnie kolekcje na 25 rynkach, w tym w tak prestiżowych stolicach jak Londyn, Berlin, Tel Awiw czy Moskwa. LPP zarządza 5 markami modowymi: Reserved, Cropp, House, Mohito i Sinsay. Na koniec 2020 roku spółka posiadała sieć ponad 1800 salonów sprzedaży o łącznej powierzchni 1,4 mln m2. Oferta online kolekcji marek dostępna jest na 30 rynkach. W oparciu o globalną sieć zaopatrzenia, polski producent odzieży dystrybuuje rocznie przeszło 259 mln sztuk odzieży na 3 kontynenty. LPP pełni też ważną rolę tworząc miejsca pracy dla blisko 22 tys. osób w biurach i strukturach sprzedaży w Polsce, krajach Europy, Azji i Afryki. Spółka jest notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w ramach indeksu WIG20 oraz należy do prestiżowego indeksu MSCI Poland.