Pierwsze zagraniczne Centrum Dystrybucyjne LPP Logistics rozpoczęło działalność operacyjną w Rumunii

LPP Logistics uruchomiło w Rumunii pierwsze zagraniczne Centrum Dystrybucyjne zaledwie po roku od rozpoczęcia jego budowy. Magazyn wzmocni sieć dystrybucji Grupy w Europie Południowej, zaopatrując salony sprzedaży marek LPP oraz rumuńskie Fulfillment Center dedykowane obsłudze zamówień internetowych w regionie. Centrum jest drugim obiektem magazynowym zarządzanym przez polskiego operatora na tym rynku i ósmym w całej sieci zaopatrzenia, wynoszącej obecnie blisko 0,5 mln mkw. Zaprojektowane rozwiązania z zakresu automatyki umożliwią LPP Logistics obsługę 450 salonów sprzedaży jednocześnie i wysyłkę do 6 mln sztuk asortymentu tygodniowo na rynek rumuński, bułgarski, węgierski, chorwacki, macedoński, serbski czy grecki.

Nowe Centrum Dystrybucyjne, zlokalizowane w CTPark Bucharest West pod Bukaresztem, w gminie Bolintin-Deal, to już drugi obiekt magazynowy zarządzany przez gdańską spółkę w Rumunii i ósmy w całym portfolio Grupy. Obecnie łączna powierzchnia magazynowa LPP Logistics wynosi blisko 0,5 mln mkw. Budowę centrum rozpoczęto w styczniu 2023 roku, natomiast wraz z początkiem grudnia spółka przystąpiła do zatowarowania obiektu oraz pierwszych rozruchowych operacji logistycznych. Nowy magazyn dedykowany jest zaopatrzeniu klastra rynków południowych – rumuńskiego, bułgarskiego, węgierskiego, chorwackiego, serbskiego oraz greckiego, a także Macedonii Północnej.

Lokalizacja centrum dystrybucyjnego na południu Europy została wyznaczona poprzez tzw. środek grawitacji względem odległości sieci salonów stacjonarnych Grupy. Na koniec czwartego kwartału roku obrotowego 2023/24 w portfelu marek LPP w tym regionie znajdzie się już przeszło 500 sklepów, a w najbliższych latach spółka zamierza kontynuować ekspansję m.in. w Rumunii czy Grecji. Logistyczne wsparcie dostaw do tak rozbudowanej sieci sprzedaży jest więc kluczowe dla realizacji strategii biznesowej Grupy – wskazuje Sebastian Sołtys, prezes LPP Logistics.

Magazyn wspierać ma także dostawy do rumuńskiego Fulfillment Center oraz pełnić rolę hubu cross dockowego dla części dostaw z Polski. Dzięki strategicznemu położeniu magazyn daje możliwość dywersyfikacji transportu morskiego poprzez czarnomorski port Konstanca, a także stanowi doskonałe zabezpieczenia alternatywnego szlaku dostaw na rynek ukraiński. Wykorzystanie infrastruktury największego portu w Rumunii pozwala również na odbiór zamówień Grupy bezpośrednio od dostawców z Azji.

Uruchomienie pierwszego zagranicznego centrum dystrybucyjnego to punkt zwrotny w funkcjonowaniu naszego modelu łańcucha dostaw. Dotychczas wszystkie salony marek odzieżowych LPP były zaopatrywane z Polski, a głównym miejscem przyjęcia zamówień od dostawców były krajowe porty. Teraz, dzięki wykorzystaniu potencjału portu w Konstancy optymalizujemy trasy i czas transportu towarów z Azji. Oznacza to skrócenie tzw. „ostatniej mili” dla salonów z Południowej Europy, a w efekcie lepsze tempo realizowania dostaw i obniżenie kosztów transportu – podkreśla prezes LPP Logistics.

Nowy model dystrybucji obejmuje też zmiany w kwestiach formalnych, procesach operacyjnych oraz mechanizmach współpracy z partnerami zewnętrznymi biorącymi udział w obsłudze transportów. W jego przygotowanie zostały zaangażowane zespoły Supply Chain Management z LPP Logistics, odpowiedzialne za dostawy importowe, dystrybucję oraz odprawy celne, które zadbały, by wszystkie procesy były dostosowane do wymagań celnych rynku rumuńskiego.

Z uwagi na interdyscyplinarność projektu, koniecznym było połączenie całego wachlarza specjalistycznych kompetencji. Zespół odpowiedzialny za realizację inwestycji składał się z ekspertów w dziedzinie inżynierii i automatyzacji procesów, projektowania nowych rozwiązań cross-systemowych, definiowania kolejnych punktów w obszarze łańcucha dostaw i dystrybucji czy organizacji struktury operacyjnej. Obecnie polski zespół projektowy wraz z lokalnym zespołem operacyjnym uruchamia kolejne procesy i stopniowo powiększa wydajności magazynu zgodnie z harmonogramem wdrożenia.

Centrum Dystrybucyjne w Rumunii powstało na kanwie opracowanego i ustandaryzowanego przez nas konceptu magazynowego. W jego myśl obiekt został uruchomiony, gdy tylko osiągnął niezbędną podstawową funkcjonalność. W grudniu, tuż po odbiorze budynku, rozpoczęliśmy testy procesowo-systemowe i wstępny rozruch magazynu z jego pierwszym, regularnym zatowarowaniem. W ciągu zaledwie dwóch dni od przyjęcia dostawy do magazynu przesortowaliśmy i wysłaliśmy pierwszą partię zaopatrzenia do salonów. Od stycznia realizujemy już regularne wysyłki do sieci sprzedaży oraz wspieramy zaopatrzenie naszego Fulfillment Center w Rumunii – informuje Michał Moteka, Logistics Process and Automation Development Manager, LPP Logistics.

Obiekt o powierzchni 65 tys. mkw. ma pojemność 45 tys. miejsc paletowych i pozwala na składowanie do 720 tys. kartonów. Dzięki zaprojektowanym optymalnym rozwiązaniom procesowym i nowoczesnym urządzeniom magazynowym jego docelowa przepustowość umożliwi wysyłkę nawet 6 mln sztuk asortymentu tygodniowo. Działanie Centrum Dystrybucyjnego w Rumunii wspierane będzie przez automatyczny sorter o długości 140 m. Technologia, która sprawdziła się już w poprzednim projekcie Centrum Dystrybucyjnego w Brześciu Kujawskim, kilkukrotne zwiększy efektywność sortowania towaru, umożliwiając obsługę aż 450 sklepów stacjonarnych jednocześnie. W strefie przyjęcia i wysyłki zaprojektowano linię automatycznych przenośników o długości 1,2 km, zintegrowanych z aplikatorami etykiet czy bramkami wolumetrycznymi. Uwzględniono również rozwiązania przyspieszające proces załadunku samochodów poprzez wyposażenie bram wysyłkowych w przenośniki teleskopowe. Wsparcie obsługi magazynu zapewnia także flota ok. 40 wielofunkcyjnych wózków widłowych. Wszystkie zastosowane w obiekcie rozwiązania mają na celu zapewnić nie tylko wysoką sprawność operacyjną magazynu, ale też wspomóc pracę zespołu.

Zachowanie balansu pomiędzy zaawansowaniem technologicznym i innowacyjnością, a standaryzacją i powtarzalnością rozwiązań pozwala nam przyspieszyć tempo wdrażania i uruchamiania kolejnych magazynów – komentuje Anna Goćwin, Program Manager, LPP Logistics.

Docelowo zatrudnienie w nowym obiekcie znajdzie blisko 300 osób różnych specjalizacji. Spółka kładzie nacisk nie tylko na nowoczesne i przyjazne miejsce pracy, ale także na szkolenia lokalnego zespołu w zakresie standardów i dobrych praktyk logistycznych. Zadbano też o udogodnienia w zakresie dojazdu – zaplanowano dwie zatoczki na potrzeby transportu miejskiego, z możliwością uruchomienia linii autobusowych przeznaczonych dla pracowników. Na firmowym parkingu przygotowano też 7 ładowarek dla samochodów elektrycznych.

Budowa zrealizowana na potrzeby polskiego operatora logistycznego przez dewelopera, spółkę CTP Invest, trwała niespełna rok i stała się częścią CTPark Bucharest West, największego parku przemysłowego w Europie Środkowo-Wschodniej.

Współpraca z LPP pokazuje spektrum możliwości CTP w zakresie obsługi regionalnych centrów dystrybucyjnych w naszych głównych parkach, takich jak CTPark Bucharest West. Jest też dowodem naszych umiejętności szybkiego dostosowywania się do konkretnych potrzeb klientów. Wieloletnie doświadczenie pozwala na wnikliwą analizę i wdrożenie wytycznych projektu, dostarczając oczekiwanych rezultatów. Obejmuje to budowę obiektu spełniającego najnowsze i najwyższe standardy zrównoważonego rozwoju w czasie krótszym niż rok – komentuje Andrei Bentea, Senior Business Developer, CTP Romania.

Obiekt zaprojektowano przy uwzględnieniu norm certyfikacji ISO14001 dla konstrukcji i zarządzania nieruchomością oraz zasad zrównoważonego budownictwa. Obecnie znajduje się w trakcie certyfikacji w systemie BREEAM. Centrum Dystrybucyjne korzysta z zasilania OZE dzięki zamontowanym na dachu panelom słonecznym o pow. 10 tys. mkw. i łącznej mocy 2 MW. Zasilanie z instalacji fotowoltaicznej pokryje 30 proc. jego zapotrzebowania na energię.

____________________________________

LPP Logistics jest operatorem logistycznym zarządzającym siecią zaopatrzenia i dystrybucji Grupy LPP obejmującą centra dystrybucyjne i magazyny typu Fulfillment Center o łącznej powierzchni blisko 0,5 mln m2. Działa na 3 kontynentach zapewniając pełen zakres usług logistycznych – od frachtu morskiego, kolejowego i drogowego, poprzez działalność własnej agencji celnej, aż po zaawansowaną logistykę magazynową wykorzystującą nowoczesne systemy, jak WMS, automatykę magazynową czy rozwiązania typu Warehouse Intelligence oparte na algorytmach sztucznej inteligencji.

LPP jest polską firmą rodzinną, jedną z najdynamiczniej rozwijających się w branży odzieżowej w regionie Europy Środkowej. Od 30 lat z sukcesem prowadzi działalność w Polsce i za granicą, sprzedając kolekcje w tak prestiżowych stolicach jak Londyn, Helsinki czy Tel Awiw. LPP zarządza 5 markami modowymi: Reserved, Cropp, House, Mohito i Sinsay, których oferta dostępna jest dziś w sprzedaży stacjonarnej i online na blisko 40 rynkach na świecie. Spółka posiada sieć ponad 2000 salonów o łącznej powierzchni 1,9 mln m2 i każdego roku dystrybuuje odzież oraz akcesoria na 3 kontynenty. LPP pełni też ważną rolę, tworząc miejsca pracy dla blisko 30 tys. osób w biurach i strukturach sprzedaży w Polsce, krajach Europy, Azji i Afryki. Spółka jest notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w ramach indeksu WIG20 oraz należy do prestiżowego indeksu MSCI Poland.