Zakupy bez kosztów. Fundacja LPP z nowym projektem Sklep bez paragonu

Sklep Bez Paragonu to nowa formuła wsparcia materialnego osób potrzebujących, przy jednoczesnym zapewnieniu im poczucia sprawczości i decyzyjności. Projekt Fundacji LPP ma na celu przekazywanie odzieży w sposób nawiązujący do procesu zakupowego przy zachowaniu przyjaznej i godnej atmosfery dla beneficjenta. Pierwsza edycja odbyła się w lipcu w gdańskim Centrum Dolna Brama, gdzie na osoby potrzebujące czekało ponad 1,4 tys. sztuk nowej odzieży i akcesoriów. Kolejna odsłona inicjatywy planowana jest już w październiku.

W ramach akcji Sklep Bez Paragonu, zapoczątkowanej w lipcu tego roku, 112 osób zakwalifikowanych do projektu przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku, mogło nabyć nowe ubrania z szerokiej gamy produktów marek należących do LPP — polskiego producenta odzieży. Zakupy odbywały się w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni, która przypominała tradycyjny sklep, wyposażony w regały i przebieralnie. Kupujący rozliczał się w kasie korzystając z indywidualnego vouchera z kodem QR, a wybrane produkty pakowane były w przygotowane na tę okazję torby z materiału z recyklingu. Każda osoba mogła wybrać niemal 30 sztuk odzieży i akcesoriów, w tym okrycia wierzchnie, spodnie, koszule, bluzy i sukienki Dzięki temu można było uzupełnić swoją garderobę o samodzielnie wybrane stylizacje, co podkreślało indywidualny charakter pomocy udzielonej w ramach projektu. W sumie Fundacja przekazała ponad 1,4 tys. artykułów.

Jesteśmy świadomi, że istnieje szerokie grono osób, które nie mogą pozwolić sobie na zakup nowych ubrań w sklepach odzieżowych w galeriach handlowych. Tymczasem moda powinna być dostępna dla każdego, dlatego chcieliśmy, by akcja charytatywna Sklep Bez Paragonu była czymś więcej niż tylko przekazaniem odzieży. Zależało nam na stworzeniu atmosfery, która pozwoli poczuć się jak na zakupach w prawdziwym sklepie, gdzie każdy może wybrać to, co najlepiej odpowiada jego potrzebom i gustom oraz w czym czuje się najlepiej, bez obawy o koszty. Naszym celem było nie tylko dostarczenie potrzebującym nowej odzieży, ale również stworzenie przestrzeni, w której poczują się uszanowani, docenieni i potraktowani indywidualnie. Współpraca z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Gdańsku była kluczowa, aby jak najlepiej dobrać osoby z grupy docelowej i dopasować naszą pomoc do ich rzeczywistych potrzeb – komentuje Patrycja Zbytniewska, prezeska Fundacji LPP.

Celem projektu Sklep Bez Paragonu jest nie tylko udzielanie wsparcia materialnego, ale również promowanie wolontariatu oraz działań, które realnie przyczyniają się do poprawy jakości życia osób najbardziej potrzebujących. W organizację wydarzenia zaangażowało się 19 wolontariuszy_ek LPP, którzy przygotowali przestrzeń Centrum Dolna Brama na potrzeby tymczasowego sklepu charytatywnego oraz aktywnie pomagali uczestnikom akcji w doborze odpowiednich ubrań i stylizacji.

Projekt Sklep Bez Paragonu to wyjątkowe działania i szczególna pomoc, która dała naszym podopiecznym szansę poczuć się naturalnie w sytuacji przyjmowania wsparcia. Nie byli oni pozbawieni wyboru, możliwości samodzielnego podejmowania decyzji oraz radości z samej formy, która do złudzenia przypominała zakupy. Pomoc wolontariuszy, którzy wcielili się w rolę stylistów, to również wyraz ogromnej wrażliwości i zrozumienia. Bardzo dziękujemy Fundacji LPP i cieszymy się na kolejne planowane edycje tego wyjątkowego przedsięwzięcia w zakresie społecznej odpowiedzialności – dodaje Magdalena Theus, główny specjalista ds. wspierania i organizowania działań społecznych w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Gdańsku.

Fundacja LPP planuje kolejną edycję Sklepu Bez Paragonu, która odbędzie się już w październiku 2024 roku. Tym razem projekt będzie realizowany we współpracy z Gdańską Fundacją Innowacji Społecznej.

______________________________________________________________________________

LPP jest polską firmą rodzinną, jedną z najdynamiczniej rozwijających się w branży odzieżowej w regionie Europy Środkowej. Od 30 lat z sukcesem prowadzi działalność w Polsce i za granicą, sprzedając kolekcje w tak prestiżowych stolicach jak Londyn, Helsinki czy Tel Awiw. LPP zarządza 5 markami modowymi: Reserved, Cropp, House, Mohito i Sinsay, których oferta dostępna jest dziś w sprzedaży stacjonarnej i online na blisko 40 rynkach na świecie. Spółka posiada sieć ponad 2200 salonów o łącznej powierzchni prawie 2 mln m2 i każdego roku dystrybuuje odzież oraz akcesoria na 3 kontynenty. LPP pełni też ważną rolę, tworząc miejsca pracy dla 43 tys. osób w biurach i strukturach sprzedaży w Polsce, krajach Europy, Azji i Afryki. Spółka jest notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w ramach indeksu WIG20 oraz należy do prestiżowego indeksu MSCI Poland.