Moda na kulturę. LPP wspiera wystawę Andrzeja Umiastowskiego
LPP objęło mecenatem kolejną wystawę. 5 września w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie odbył się wernisaż Andrzeja Umiastowskiego, wybitnego i zasłużonego artysty związanego z Pomorzem.
W ramach wystawy w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, prezentowanych jest kilkadziesiąt obrazów olejnych Andrzeja Umiastowskiego, powstałych w latach 1995-2024. Ekspozycja stanowi unikatową okazję, by z bliska przyjrzeć się twórczości artysty, który z wyjątkową elegancją i życzliwością obserwuje otaczający go świat. W opiniach kolekcjonerów i krytyków to twórca , który ma dar ukazywania ludzkiej wrażliwości. Historie zawarte na obrazach dotykają zwyczajnych spraw, a mimo to, a może właśnie dlatego, zapadają w pamięć.
Wernisaż wystawy zgromadził kilkaset osób, w tym Prezydentkę Sopotu Magdalenę Czarzyńską-Jachim i Władysława Zawistowskiego – dyrektora Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, który w imieniu Marszałka wręczył nagrodę Andrzejowi Umiastowskiemu.
– Sopocianin Andrzej Umiastowski to znany i uznany artysta. Świat z jego obrazów jest przyjazny, ciepły i pełen wrażliwości, a ich oglądanie to prawdziwa przyjemność. Dlatego niezmiernie się cieszę, że tak wiele tych prac możemy pokazać w Państwowej Galerii Sztuki. Zapraszam na wystawę – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, prezydentka Sopotu.
Partnerem wydarzenia jest LPP, największy producent odzieży w Europie Środkowej. Spółka objęła mecenatem sopocką wystawę w ramach kreowania inicjatyw społecznych oraz budowy na Pomorzu przyjaznego, otwartego i kreatywnego otoczenia.
– Po pierwszym udanej wystawie w Muzeum Sopotu, którą wsparliśmy w czerwcu tego roku, podjęliśmy decyzję o kolejnych działaniach w obszarze kultury i sztuki. Tym razem był to dla nas swoisty egzamin, bo współpraca przy wystawie Andrzeja Umiastowskiego, łączyła się nie tylko ze wsparciem finansowym, ale i organizacyjnym i marketingowym. Współpraca z artystą oraz Państwową Galerią Sztuki to dla nas niezwykłe doświadczenie. Wysoka frekwencja na wernisażu, pozytywne komentarze oraz spore zainteresowanie mediów, są doskonałym dowodem na to, że mariaż biznesu i kultury przynosi dobry efekt – mówi Sławomir Ronkowski, dyrektor komunikacji wizerunkowej i relacji z otoczeniem społecznym LPP.
Andrzej Umiastowski urodził się w Sopocie w 1956 roku. W 1984 roku ukończył z wyróżnieniem studia malarskie w Gdańskiej PWSSP (obecnie Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku). Przez cztery dekady twórczości zrealizował ponad 130 wystaw indywidualnych w prestiżowych galeriach i muzeach w Europie oraz Stanach Zjednoczonych. Jego imponujący dorobek obejmuje ponad trzy i pół tysiąca obrazów olejnych, które znajdują się w kolekcjach na całym świecie. Artysta od lat związany jest nie tylko z Trójmiastem, ale także z Francją, gdzie od ponad trzydziestu lat współpracuje z cenionym marszandem Alain Duronsoy. Obecnie mieszka i tworzy w kaszubskiej wsi, niedaleko rodzinnego Sopotu.
– Prezentowanie sztuki potrzebuje wsparcia biznesu i bardzo się cieszę, że LPP zaangażowało się w moją wystawę. Marek Piechocki, którego znam o wielu lat i który posiada w swojej kolekcji moje obrazy, bez wahania zaangażował środki finansowe i osobowe do tego projektu. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony poziomem tej współpracy i rozmachem promocji, jaka towarzyszy wystawie w sopockiej Państwowej Galerii Sztuki. Mocny zespół LPP zadbał o każdy szczegół. To nieocenione wsparcie – podkreśla Andrzej Umiastowski.
Wystawę Andrzeja Umiastowskiego można oglądać do 6 października 2024 roku w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Nieco krócej, bo do 29 września, trwa ekspozycja „Moda czasów romantyzmu w podróży i w kurorcie (1820–1850)” w Muzeum Sopotu.
______________________________________________________________________________
LPP jest polską firmą rodzinną, jedną z najdynamiczniej rozwijających się w branży odzieżowej w regionie Europy Środkowej. Od 30 lat z sukcesem projektuje i sprzedaje swoje kolekcje i akcesoria w Polsce i za granicą. LPP zarządza 5 markami modowymi: Reserved, Cropp, House, Mohito i Sinsay, których oferta dostępna jest dziś w sprzedaży stacjonarnej i online na 40 rynkach na świecie. Spółka posiada sieć blisko 2400 salonów o łącznej powierzchni ponad 2 mln m2 i każdego roku dystrybuuje produkty na 3 kontynenty. LPP pełni też ważną rolę, tworząc miejsca pracy dla 43 tys. osób w biurach i strukturach sprzedaży w Polsce, krajach Europy, Azji i Afryki. Spółka jest notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w ramach indeksu WIG20 oraz należy do prestiżowego indeksu MSCI Poland.