Inspirujemy i rozwijamy. Za nami Letnia Akademia Projektowania Ubioru Fashion Starter
LPP wraz z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku zrealizowało czwartą edycję Letniej Akademii Projektowania Ubioru Fashion Starter. Projekt ma na celu przybliżyć proces projektowania odzieży, pokazać pracę designera od kulis oraz zachęcić do aplikowania do pracy w LPP i na studia w ASP.
Cztery edycje wyjątkowych warsztatów
LPP od lat współpracuje z uczelniami artystycznymi i pokazuje studentom, jak od kuchni powstaje współczesna moda. Wraz z ASP w Gdańsku od czterech lat realizuje projekt w formie letnich warsztatów, który zakłada wprowadzenie pasjonatów mody w profesjonalny świat zawodu. To zadanie podczas zaplanowanych warsztatów realizowali wraz z uczestnikami projektanci, technolodzy odzieży, kupcy mody, styliści, eksperci HR oraz wykładowcy uczelni.
– LPP jest dzisiaj jedną z najdynamiczniej rozwijających się firm w branży fashion w Europie Środkowej. Wciąż stawiamy przed sobą ambitne plany rozwoju, w tym podwojenie w ciągu trzech lat liczby sieci własnych sklepów stacjonarnych. Ten rozwój wymaga zwiększenia ilości zatrudnionych fachowców, w tym projektantów. Tak wzmożone potrzeby rekrutacyjne idą w parze z intensyfikacją kolejnych projektów partnerskich ze szkołami artystycznymi, w tym z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku, która jest naszym sąsiadem. Bardzo nas cieszy, że wspólny projekt odbywa się już po raz czwarty i wciąż ewoluuje, tak aby odpowiadać na wspólne potrzeby obu podmiotów, ale przede wszystkim zapewniać uczestnikom kompleksową wiedzę na temat nauki i pracy w branży kreatywnej, jaką jest moda – podkreśla Sławomir Ronkowski, dyrektor komunikacji wizerunkowej i relacji z otoczeniem społecznym LPP.
Wejście w buty profesjonalistów
Tegoroczna edycja odbywała się na przełomie sierpnia i września, zarówno w przestrzeniach LPP, jak i ASP Gdańsk. W dwutygodniowym kursie wzięło udział 24 osób – od uczniów liceów po początkujących fachowców. Uczestnicy zostali podzieleni na pięć grup i realizowali swoje projekty zgodnie z wybranym tematem przewodnim z obszaru sztuki: barok, kubizm, impresjonizm, wabi-sabi i fawizm.
– Letnia Akademia to wyjątkowy projekt, pełny kreatywności i różnorodności. Sam miałem przyjemność poprowadzić dwa warsztaty z zakresu projektowania graficznego oraz z budowania konceptów kreatywnych i samych prezentacji. Praca z uczestnikami i uczestniczkami na tym polu pozwoliła rozpocząć cały tydzień, solidną artystyczną rozgrzewką, podczas której projektancki poznali różne narzędzia cyfrowe i stworzyli indywidualną, eksperymentalną pracę graficzną. Dzięki temu wszyscy chociaż na chwilę mogli wejść w buty osób studiujących na naszej uczelni, co z pewnością było cennym doświadczeniem. Całe wydarzenie stanowiło doskonałą przestrzeń do wymiany pomysłów, inspiracji i współpracy na styku mody i sztuki – mówi Rafał Fedusio, wykładowca na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Nauka pod okiem praktyków
W projekt zaangażowani byli przedstawiciele dwóch marek LPP – Reserved i Sinsay, w tym projektanci, technolodzy, modelka techniczna czy graficy. W trakcie zajęć uczestnicy przygotowywali m.in. plansze inspiracyjne (tzw. moodboardy) oraz zaprojektowali i odszyli sylwetki z materiałów z drugiego obiegu. W tym procesie wsparcia udzielali eksperci gdańskiej firmy oraz wykładowcy ASP.
Uczelnię reprezentowali: Agnieszka Kochańska, projektantka kostiumów oraz scenografii filmowych i teatralnych w ASP, Rafał Fedusio, który przeprowadził warsztaty graficzne oraz Magdalena Czajka-Cordosso, która stanęła za obiektywem aparatu podczas sesji z udziałem modelek, makijażystki i stylistki. W ramach zajęć odbyła się również wizyta w Centrum Dystrybucyjnym LPP w Pruszczu Gdańskim, gdzie uczestnicy mogli przyjrzeć się pracy studia fotograficznego oraz zwiedzić przestrzeń magazynową. Na zakończenie Akademii, każda z grup za pomocą multimedialnej prezentacji omawiała swój proces twórczy.
– Tegoroczna edycja utwierdziła nas w przekonaniu, że tego typu projekty mają ogromną wartość nie tylko dla firmy, jak LPP, ale też samych uczestników. Praca zespołowa nad projektem oraz kontakt z fachowcami z branży, pozwala wydobyć wszechstronność i kreatywność uczestników. Nie do przeceniania jest program naszej Akademii, w którym łączymy pracę warsztatową z realiami funkcjonowania branży – podkreśla Julita Fojutowska-Hein, koordynatorka projektu Fashion Starter z LPP.
Doskonały start do pracy w branży modowej
Wartościowym elementem projektu są również spotkania z zespołem HR firmy LPP. Kursanci mogą zapoznać się z procesem rekrutacji, skonsultować CV oraz portfolio. W dotychczasowej historii projektu już kilka osób zdecydowało się związać z gdańską firmą. W tym roku rozmowy prowadzili Ewelina Lewandowska, Katarzyna Tenus i Kamil Tomczyk. Za organizację całego wydarzenie odpowiadały Aleksandra Paciorkiewicz, Karolina Kalinowska, Hanna Świętnicka, Magdalena Czajka-Cardosso i Rafał Fedusio z ASP Gdańsk oraz Julita Fojutowska-Hein z LPP.
Końcowy efekt Letnie Akademii Projektowania Ubioru Fashion Starter, a więc zaprojektowane przez uczestników stroje, można podziwiać na wystawie w ASP Gdańsk (Targ Węglowy 6) od 11 do 25 października w przedsionku biblioteki.
______________________________________________________________________________
LPP jest polską firmą rodzinną, jedną z najdynamiczniej rozwijających się w branży odzieżowej w regionie Europy Środkowej. Od 30 lat z sukcesem projektuje i sprzedaje swoje kolekcje i akcesoria w Polsce i za granicą. LPP zarządza 5 markami modowymi: Reserved, Cropp, House, Mohito i Sinsay, których oferta dostępna jest dziś w sprzedaży stacjonarnej i online na 40 rynkach na świecie. Spółka posiada sieć blisko 2500 salonów o łącznej powierzchni ponad 2 mln m2 i każdego roku dystrybuuje produkty na 3 kontynenty. LPP pełni też ważną rolę, tworząc miejsca pracy dla 43 tys. osób w biurach i strukturach sprzedaży w Polsce, krajach Europy, Azji i Afryki. Spółka jest notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w ramach indeksu WIG20 oraz należy do prestiżowego indeksu MSCI Poland.