LPP I BANGLADESZ – STANOWISKO LPP ODNOŚNIE ROZLICZEŃ Z BANGLADESKIMI SZWALNIAMI
Odnosząc się do pojawiających się w przestrzeni publicznej fałszywych doniesień o rzekomych zaległościach płatniczych LPP wobec szwalni zlokalizowanych w Bangladeszu informujemy, że wszelkie zobowiązania pieniężne wobec bangladeskich dostawców realizowane są przez spółkę na bieżąco.
Potwierdzamy jednocześnie, że w ostatnim czasie, w związku z wybuchem wojny w Ukrainie oraz zakończeniem działalności w Rosji, spółka doświadczyła chwilowych zakłóceń w harmonogramie odbioru zamówień z fabryk.
Ponadto pragniemy podkreślić, że:
- Czasowe wstrzymanie części dostaw jest bezpośrednią konsekwencją wybuchu wojny w Ukrainie i zakończeniem działalności LPP w Rosji. Sytuacja ta zastała LPP w momencie dynamicznego wzrostu rosyjskiej spółki, która stanowiła ponad 20% przychodów Grupy LPP. W wyniku sprzedaży podmiotu w maju tego roku, powstała konieczność zagospodarowania zamówionego (w tym do kilkuset planowanych salonów, które finalnie nie powstały) na ten rynek towaru, przy ograniczonych możliwościach przechowywania go w naszych magazynach. To przełożyło się na tymczasowe wydłużenie terminów odbioru zamówień od dostawców w Bangladeszu.
- Zmiana harmonogramu odbioru zamówień pozwoliła jednocześnie na uniknięcie konieczności anulowania zleceń w bangladeskich szwalniach i umożliwiła skuteczne pomieszczenie towaru w przestrzeniach magazynowych LPP.
- Jako firma odpowiedzialna oraz świadoma swoich zobowiązań wobec dostawców, jesteśmy w stałym kontakcie ze wszystkimi firmami, których dotyczy ta sytuacja. Prowadzimy z nimi indywidualne rozmowy i ustalenia dotyczące harmonogramu odbioru zamówień.
- Pozostajemy również w stałym kontakcie z lokalną organizacją handlową – Bangladesh Garment Manufacturers and Exporters Association (BGMEA), by móc zagwarantować naszym partnerom właściwe rozwiązania systemowe.
- Jednocześnie zapewniamy, że wszystkie odebrane towary zostaną wykorzystane przez LPP. Produkty te będą przesuwane na kolejne sezony i/lub wprowadzane do sprzedaży w Polsce lub na innych rynkach, na których jesteśmy obecni.
Z całą stanowczością jeszcze raz podkreślamy, że spółka nie ma żadnych zaległości płatniczych wobec szwalni w Bangladeszu.
______________________________________________________________________________
LPP jest polską firmą rodzinną, jedną z najdynamiczniej rozwijających się w branży odzieżowej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Od 30 lat z sukcesem prowadzi działalność w Polsce i za granicą, sprzedając kolekcje w tak prestiżowych stolicach jak Londyn, Helsinki czy Tel Awiw. LPP zarządza 5 markami modowymi: Reserved, Cropp, House, Mohito i Sinsay, których oferta dostępna jest dziś w sprzedaży stacjonarnej i online na blisko 40 rynkach na świecie. Spółka posiada sieć ponad 1700 salonów o łącznej powierzchni 1,4 mln m2. i każdego roku dystrybuuje odzież i akcesoria na 3 kontynenty. LPP pełni też ważną rolę, tworząc miejsca pracy dla ponad 24 tys. osób w biurach i strukturach sprzedaży w Polsce, krajach Europy, Azji i Afryki. Spółka jest notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w ramach indeksu WIG20 oraz należy do prestiżowego indeksu MSCI Poland.