LPP Logistics uruchomiło w powiecie bydgoskim swój największy magazyn do obsługi e-commerce
W związku z rosnącym znaczeniem kanału e-commerce w sieci sprzedaży polskiego producenta odzieży, LPP Logistics podjęło decyzję o uruchomieniu nowego magazynu do obsługi zamówień internetowych. Obiekt zlokalizowany w gminie Białe Błota w powiecie bydgoskim, o powierzchni przekraczającej 100 tys. m2, jest już piątym i zarazem największym fulfillment center w sieci LPP Logistics, które zwiększy zdolności operacyjne spółki i usprawni dostawy zamówień w Polsce i Europie Centralnej. Pierwsze przesyłki do klientów zostały wysłane wraz z początkiem lipca. Ich sprawną realizację już dziś wspierają algorytmy sztucznej inteligencji, a w ciągu najbliższych miesięcy planowane jest wdrożenie rozwiązań automatycznych trzeciej generacji.
Nowe fulfillment center LPP Logistics mieści się w gminie Białe Błota w powiecie bydgoskim, w bliskiej odległości od dróg ekspresowych i autostrady. Kluczowe znaczenie dla sprawnego działania logistyki Grupy LPP ma też jego dobre położenie względem centrów dystrybucyjnych LPP Logistics, odpowiedzialnych za zaopatrzenie magazynów e-commerce. Hala magazynowa zajmuje powierzchnię 100 tys. m2 z możliwością składowania do 16 mln sztuk odzieży i akcesoriów. Kolejne 3 tys. m2. stanowi przestrzeń socjalno-biurowa. Obiekt został zatowarowany już w czerwcu br., a wraz z początkiem lipca zaczęto realizować pierwsze zamówienia.
– Uruchomienie nowego fulfillment center na terenie powiatu bydgoskiego jest odpowiedzią na potrzeby biznesu i widoczny potencjał rozwoju sprzedaży internetowej. Ta lokalizacja ma dla nas strategiczne znaczenie, zarówno ze względu na swoje położenie, ale też dopasowanie obiektu do naszych potrzeb związanych ze wsparciem rozwoju Grupy. Tylko w pierwszym kwartale br. sprzedaż LPP w e-commerce zwiększyła się o 23 proc. r/r i od dłuższego czasu pozostaje źródłem stabilnych przychodów. Wcześniejsza nieprzewidywalność rynku i zróżnicowanie dynamik e-commerce nie sprzyjały istotnym inwestycjom w kosztochłonne technologie w logistyce, jednak dzisiejszy rynek jest już dużo bardziej ustabilizowany i zachęca nas do zwiększania nakładów na ten obszar. Jako operator logistyczny Grupy LPP dostosowujemy więc nasze zdolności operacyjne tak, aby umożliwić markom LPP sprawną obsługę rosnącej liczby zamówień. Dlatego postawiliśmy na najnowszy standard automatyzacji magazynowej trzeciej generacji, który zwiększy wydajność tego fulfillment center już od jesieni – komentuje Sebastian Sołtys, prezes zarządu LPP Logistics.
W nowym obiekcie magazynowym spółka stawia m.in. na wsparcie sztucznej inteligencji. Zastosowane algorytmy AI wykorzystywane są do zarządzania towarem w czasie rzeczywistym czy optymalizacji procesu realizacji przesyłek, ułatwiając pracę osobom kompletującym zamówienia. System samodzielnie je kategoryzuje, uwzględniając takie parametry jak określony czas realizacji czy godziny odbiorów przez kurierów, co ogranicza konieczność przemieszczania się po magazynie i optymalizuje czas kompletacji. Istotny wpływ na szybsze dostawy do klientów ma również zastosowanie shipping sortera, który dzięki automatyzacji procesu wysyłki i rozdzielania zamówień pomiędzy konkretnych przewoźników, jest w stanie obsłużyć nawet 13 tys. paczek w ciągu godziny.
– Nowy magazyn pod Bydgoszczą pozwoli na obsługę wolumenów zamówień na poziomie nawet 500 tys. sztuk dziennie. Istotny wpływ na maksymalizację tych osiągów będzie miało zastosowanie rozwiązań z zakresu automatyki najnowszej generacji. Naszym punktem wyjścia jest model Goods to Person, który opiera się na ścisłej kooperacji pomiędzy zastosowaną automatyką a pracownikiem. Planowane przez nas rozwiązania ograniczą konieczność przemieszczania się po magazynie, tak jak to ma miejsce w przypadku tzw. systemu półkowego, gdzie pracownik ręcznie pobiera artykuły z różnych lokalizacji w magazynie. Optymalizując ten proces z wykorzystaniem robotów, które dostarczają produkty bezpośrednio do pracownika, zdecydowanie skrócimy czas realizacji zamówień i zwiększymy komfort pracy – komentuje Daniel Potoczniak, dyrektor ds. logistyki e-commerce LPP Logistics.
W ciągu najbliższych kilku miesięcy spółka planuje etapowe wdrożenie kolejnych rozwiązań z zakresu robotyki i automatyzacji. Jednym z kluczowych elementów będzie system Picking Engine, który dostarcza odpowiednie artykuły w pojemnikach do operatora stacji roboczej i ogranicza konieczność przemieszczania się po magazynie. Wsparciem procesu kompletacji zamówień będą również mobilne roboty AMR i ACR, które mogą poruszać się bez dodatkowej infrastruktury zewnętrznej. Z kolei w IV kwartale br. planowane jest wdrożenie innowacyjnych sorterów, które będą rozdzielać pojedyncze artykuły na poszczególne zamówienia.
Pomimo wysokiego stopnia automatyzacji obiektu, zatrudnienie znajdzie w nim nawet 2 tys. pracowników. Istotny wpływ na warunki pracy w magazynie będą miały nie tylko rozwiązania automatyczne, ale również zastosowane w nim najwyższe standardy zrównoważonego budownictwa, zgodne z wymogami certyfikacji BREEAM na poziomie Excellent. W celu ograniczenia wpływu na środowisko wykorzystano energooszczędne oświetlenie LED, pompy ciepła oraz instalację fotowoltaiczną o mocy 50kWp. Z myślą o pracownikach na terenie obiektu usytuowano miejsca postojowe dla samochodów osobowych oraz przystanki autobusowe dla transportu pracowniczego.
Nowe fulfillment center to już 9. obiekt magazynowy w sieci zarządzanej przez LPP Logistics, która obecnie wynosi blisko 600 tys. m2. Odpowiada za realizację zamówień e-commerce, wspierając pozostałe cztery magazyny tego typu działające w Pruszczu Gdańskim, Jasionce k. Rzeszowa, a także w Słowacji i Rumunii. Oprócz nich w sieci znajdują się także centra dystrybucyjne w Gdańsku, Pruszczu Gdańskim, Brześciu Kujawskim i Rumunii. Nowa inwestycja w Bydgoszczy wpisuje się w plany Grupy LPP związane z rozwojem sprzedaży w Polsce i za granicą. Do końca 2025 r. LPP Logistics przewiduje wydatki na rozwój na poziomie 450 mln zł, a jej powierzchnia magazynowa zwiększy się w tym czasie do 700 tys. m2.
______________________________________________________________________________
LPP Logistics jest operatorem logistycznym zarządzającym siecią zaopatrzenia i dystrybucji Grupy LPP obejmującą centra dystrybucyjne i magazyny typu Fulfillment Center o łącznej powierzchni blisko 600 tys. m2. Działa na 3 kontynentach zapewniając pełen zakres usług logistycznych – od frachtu morskiego, kolejowego i drogowego, poprzez działalność własnej agencji celnej, aż po zaawansowaną logistykę magazynową wykorzystującą nowoczesne systemy, jak WMS, automatykę magazynową czy rozwiązania typu Warehouse Intelligence oparte na algorytmach sztucznej inteligencji
LPP jest polską firmą rodzinną, jedną z najdynamiczniej rozwijających się w branży odzieżowej w regionie Europy Środkowej. Od 30 lat z sukcesem projektuje i sprzedaje swoje kolekcje i akcesoria w Polsce i za granicą. LPP zarządza 5 markami modowymi: Reserved, Cropp, House, Mohito i Sinsay, których oferta dostępna jest dziś w sprzedaży stacjonarnej i online na 40 rynkach na świecie. Spółka posiada sieć blisko 2400 salonów o łącznej powierzchni ponad 2 mln m2 i każdego roku dystrybuuje produkty na 3 kontynenty. LPP pełni też ważną rolę, tworząc miejsca pracy dla 43 tys. osób w biurach i strukturach sprzedaży w Polsce, krajach Europy, Azji i Afryki. Spółka jest notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w ramach indeksu WIG20 oraz należy do prestiżowego indeksu MSCI Poland.