LPP mecenasem kultury i sztuki

Największy producent odzieży w Europie Środkowej wspiera finansowo wystawę prezentującą modę z początku istnienia kąpieliska w Sopocie. Ekspozycję  w Muzeum Sopotu można oglądać do 29 września. To pierwszy projekt LPP z obszaru mecenatu kultury i sztuki.

Wystawa „Moda czasów romantyzmu w podróży i w kurorcie (1820–1850)” zabiera widzów w podróż do czasów, kiedy rodziło się sopockie kąpielisko. Od 1820 roku, kiedy położono kamień węgielny pod pierwszy dom kąpielowy, do Sopotu zjeżdżało coraz więcej letników. Dla jednych był to wyjazd wakacyjny, dla innych sposób na podreperowanie zdrowia. Wraz z napływem turystów, widoczne były zmiany w modzie, a był to czas obowiązywania trendów charakterystycznych dla romantyzmu i stylu biedermeier. Kobiety nosiły jedwabne i coraz bardziej wymyślne kreacje, w tym suknie z obcisłą górną częścią, podkreślającą szczupłość talii i ramion, z kontrastującą obfitą spódnicą i wielkimi rękawami. W modzie męskiej dominowały przerysowane formy sylwetek.

Na sopockiej wystawie odwiedzający zobaczą stylizacje reprezentujące cztery aspekty ówczesnego życia w kurorcie: podróż, spacer, domowe zacisze oraz wystawne bale. Wśród prezentowanych elementów odzieży nie ma jednak strojów kąpielowych, które wówczas jeszcze nie istniały. Dodatkowym elementem ekspozycji są ryciny żurnalowe, miniatury oraz obrazy, które pozwalają prześledzić rozwój mody romantycznej.

Najważniejszym elementem działalności LPP jest moda. Nie chodzi tu jednak tylko o kolekcje ubrań i akcesoriów, które można kupić w salonach naszych pięciu brandów, ale również o modę na pomaganie. Od wielu lat wspieramy lokalne społeczności, w tym dzieci i młodzież oraz osoby potrzebujące, za co odpowiada powołana przez gdańską spółkę Fundacja LPP. Teraz dokładamy kolejną cegiełkę w kierunku budowy przyjaznego, otwartego i kreatywnego otoczenia. Objęcie naszym mecenatem sopockiej wystawy, tak naturalnie związanej z profilem działalności naszej firmy, jest pierwszym krokiem w tym kierunku – podkreśla Sławomir Ronkowski, dyrektor komunikacji wizerunkowej i relacji z otoczeniem społecznym LPP.

Prezentowane w Sopocie eksponaty pochodzą z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie i Muzeum Narodowego w Warszawie. Wystawę można podziwiać do 29 września 2024 roku.

______________________________________________________________________________

LPP jest polską firmą rodzinną, jedną z najdynamiczniej rozwijających się w branży odzieżowej w regionie Europy Środkowej. Od 30 lat z sukcesem prowadzi działalność w Polsce i za granicą, sprzedając kolekcje w tak prestiżowych stolicach jak Londyn, Helsinki czy Tel Awiw. LPP zarządza 5 markami modowymi: Reserved, Cropp, House, Mohito i Sinsay, których oferta dostępna jest dziś w sprzedaży stacjonarnej i online na blisko 40 rynkach na świecie. Spółka posiada sieć blisko 2400 salonów o łącznej powierzchni ponad 2 mln m2 i każdego roku dystrybuuje odzież oraz akcesoria na 3 kontynenty. LPP pełni też ważną rolę, tworząc miejsca pracy dla 43 tys. osób w biurach i strukturach sprzedaży w Polsce, krajach Europy, Azji i Afryki. Spółka jest notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w ramach indeksu WIG20 oraz należy do prestiżowego indeksu MSCI Poland.