Responsible Fashion Awards

Poznaj prace laureatów konkursu Responsible Fashion Awards

O konkursie

W konkursie mogą wziąć udział zarówno zawodowi projektanci, jak i pasjonaci, niezwiązani zawodowo z branżą modową i projektowaniem.

Na etapie zgłoszeń do konkursu uczestnicy wykonują szkice kolekcji, która docelowo ma być wykonana z przyjaznych dla środowiska materiałów, dostarczanych przez LPP. Jury wyłania 10 najlepszych projektów, Zwycięzca konkursu otrzymuje materiały do odszycia pełnej kolekcji składającej się z 6 sylwetek oraz nagrodę finansową w wysokości 10 000 zł.

Dodatkową nagrodą w III edycji konkursu była sesja zdjęciowa wszystkich finałowych projektów w studio fotograficznym Reserved w Pruszczu Gdańskim oraz ich prezentacja na witrynach salonów marki. Można je oglądać od 7 do 14 listopada 2022 r. w Gdańsku w Galerii Bałtyckiej, w Warszawie w Galerii Mokotów, w Krakowie w Galerii Bonarka i w Łodzi w Manufakturze, a kolekcję zwycięzcy, Dominika Żyża – na Oxford Street w Londynie od 23 listopada do 7 grudnia 2022. Za sesję zdjęciową oraz zaprojektowanie i wdrożenie witryn odpowiadał zespół Visual Communication Reserved.

Dominik Żyża

Poznaj prace laureatów

Dominik Żyża

Dominik Żyża

Opis projektanta:
Student Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Zwycięzca RFA 2022 oraz finalista OFF Fashion Kielce 2022. Pracuje nad rozwijaniem swojej marki, a moda jest dla niego narzędziem do uszczęśliwiania ludzi. Jest perfekcjonistą, cały czas udoskonala swoje krawieckie umiejętności. Dużą wagę przywiązuje do kontaktu z odbiorcą swoich projektów. Poza modą od wielu lat interesuje się owadami oraz fotografią makro przyrody.

Opis kolekcji:
Kolekcja „Naturalisation” jest połączeniem elementów typowych dla klasycznego krawiectwa z organicznymi formami zainspirowanymi kształtami ze świata natury. Łączy dwa z pozoru odmienne światy klasycznego ubioru i inspiracji zaczerpniętej z przyrody, pokazuje tym samym przyszłość mody, w której aby ocalić walory przyrodnicze ziemi, projektanci będą wykorzystywać materiały wyprodukowane bez negatywnego wpływu na środowisko.

Alicja Bogusz

Alicja Bogusz

Opis projektanta:
Studentka projektowania ubioru Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Odbyła staże w markach Doom3k i Osnova. Pasję do mody wykształciła w niej babcia, która była krawcową. Oprócz mody i sztuki interesuję się również psychologią. W przyszłości planuję otworzyć własną markę, w której połączy ekologiczne i etyczne rozwiązania produkcyjne z potrzebą tworzenia pięknych rzeczy. Ubrania są dla niej medium za pomocą którego opowiada o świecie.

Opis sylwetki:
Kolekcja „APOKALIPT” inspirowana jest apokaliptyczną wizją świata, zniszczonego przez kryzys klimatyczny i wojny. Ma skłonić do refleksji nad tym, w jakim kierunku zmierzamy i co możemy zrobić, by zapobiec zagładzie. Jasna kolorystyka nawiązuje do łuny pyłu. Tworząc kolekcję projektantka skupiła się na ciekawych rozwiązaniach konstrukcyjnych i zmniejszeniu ilości zużytych tkanin. Wiele cięć umożliwiło ułożenie elementów niczym puzzli, ograniczając wykorzystanie materiału.

Małgorzata Dzięrżęga

Małgorzata Dzierżęga

Opis projektanta:
Studentka projektowania ubioru w Międzynarodowej Szkole Kostiumografii i Projektowania Ubioru. Na swoim koncie ma kilka finałów konkursów modowych, w tym 3 miejsce w konkursie Circular Tex Hub. Pasjonuje ją sztuka, głównie malarstwo, a w swoich projektach zawsze chce pójść krok dalej i dodać pierwiastek twórczy, zaciekawić i zaskoczyć odbiorcę Jednocześnie przykłada wagę do użytkowości ubrań i dąży do tego, by za projektami szło etyczne przesłanie.

Opis sylwetki:
Kolekcja nawiązuje do aktualnych trendów lat 90/00. Skórzany płaszcz w stylu Matrix, dopasowany do sylwetki, podkreśla atuty figury. Ten typowo awangardowy, modowy strój jest jednak użytkowy i posiada elementy, które można łączyć z innymi stylizacjami. Płaszcz po odpięciu rękawów staje się kamizelką, a rozcięcia przy rękawach sukienki sprawiają, że jest ona łatwa w noszeniu.

Aleksandra Dzwonkowska

Aleksandra Dzwonkowska

Opis projektanta:
Absolwentka Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na wydziale Malarstwa, ze specjalizacją Tkanina Eksperymentalna, absolwentka Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru oraz szkoły charakteryzacji Make UP STAR. Miłośniczka mody, muzyki i sztuki, czerpiąca twórcze inspiracje głównie z popkultury i natury. W swoich pracach często nawiązuje do estetyki lat 1960/1970 i pop artu. Pracuje między innymi jako makijażystka przy sesjach i planach zdjęciowych. Uwielbia koncerty i spędzanie czasu wśród natury.

Opis sylwetki:
Sylwetka, która powstała na konkurs RFA pochodzi z kolekcji IRIS AGRIS, której nazwę można tłumaczyć dwojako: może być to zarówno „pole irysów” jak „kwaśny irys”. Strój nawiązuje do scenicznych stylizacji festiwalowych. Kolorowe motywy malarskie inspirowane są psychodelicznym wzornictwem z lat 60/70 XX wieku, a geometryczne formy przenikają się z organicznymi. Aby otrzymać głębokie odcienie, użyła naturalnych barwników, które otrzymała z przypraw.

Dorota Gąsiorowska-Skrzypek

Dorota Gąsiorowska-Skrzypek

Opis projektanta:
Studentka Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru. Zawodowo związana z projektowaniem graficznym. W przyszłości chce tworzyć modę cyrkularną, rzeczy, które będą wykonane w zgodzie z naturą. Projektowanie jest dla niej rodzajem komunikacji i wyrażaniem myśli, dlatego ważny jest charakter ubrań. W wolnym czasie maluje obrazy i odnawia stare meble.

Opis sylwetki:
Sylwetka z kolekcji „Asymétrie” to zbiór myśli o kompozycji kolorów i struktur tkanin. Inspiracją do stworzenia asymetrycznej sylwetki była natura, bogata w różnorodne formy oraz światło i cień, które wydobywają lub gaszą kolory. Sylwetka wyróżnia się możliwością zmiany formy: można odpiąć zewnętrzny kołnierz, pozostać w zwiewnym płaszczu, który nadaje lekkości, a odpinając asymetryczną spódnicę pozostać w wygodnych, asymetrycznych i fantazyjnych spodenkach.

Mariia Horobenko

Mariia Horobenko

Opis projektanta:
Studentka projektowania ubioru w Międzynarodowej Szkole Kostiumografii i Projektowania Ubioru, absolwentka studiów licencjackich z ekomomii. RFA to pierwszy konkurs modowy, w którym wzięła udział. Moda jest dla niej sztuką, sposobem na opowiedzenie historii i wyrażenie siebie poprzez formę. W wolnym czasie szkicuje, tworzy akcesoria oraz pracuje z gliną.

Opis sylwetki:
Kolekcja dla RFA była inspirowana kulturą ukraińską, jej historią i narodowymi ornamentami. Została nazwana na cześć prababci projektantki, Varvary, od której nauczyła się wielu starych historii i wierzeń. Długa biała sukienka w niebieskie kwiaty reprezentuje rdzeń kultury ukraińskiej, a czarne elementy i czerwone kwiaty to niekończąca się walka o wolność i smutek narodu. Sylwetka, która brała udział w konkursie, została w całości ręcznie wyhaftowana przy użyciu nici z certyfikatem Oeko-Tex. Wykonanie samego haftu na spódnicy zajęło 72h.

Gabriela Kozula

Gabriela Kozula

Opis projektanta:
Studentka wzornictwa – architektury ubioru na Politechnice Łódzkiej. Po udziale w RFA odbyła staż w LPP, swoją przyszłość wiąże z projektowaniem ubioru. Moda jest dla niej sposobem na wyrażenie siebie i komunikację ze światem. Uważa, że pozwala on na opowiadanie o tym, co jest dla nas ważne, z czym chcemy walczyć, co kochamy. Jej największym marzeniem jest możliwość ciągłego odkrywania nowych miejsc, łączenie pasji z pracą zawodową i zdobywanie nowych doświadczeń . Interesuje się muzyką i podróżami.

Opis sylwetki:
Kolekcja inspirowana była dmuchawcem, bardzo kruchą i ulotną rośliną, która może być symbolem delikatności naszej planety. Głównym założeniem było stworzenie sylwetek składających się z uniwersalnych, ale ciekawych elementów, dających możliwość zestawiania ich z wieloma częściami garderoby, tak by powstało w tym procesie wiele różnorodnych stylizacji. Projekt wyróżnia uniwersalność i możliwość wykorzystania mody w życiu codziennym. Ekologiczne podejście do ubrań powinno zakładać zarówno aspekt zastosowania odpowiednich materiałów, jak i możliwość użytkowania ich jak najczęściej i najdłużej.

Monika Łuczak

Monika Łuczak

Opis projektanta:
Absolwentka Projektowania Ubioru na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. W październiku 2022 rozpoczęła studia podyplomowe „Prawo i zarządzanie w sektorze mody – zrównoważony i cyrkularny rozwój mody” na Uczelni Łazarskiego. Aktualnie projektuje kolekcje jako freelancer oraz pracuje nad własną marką WOO CHUCK. Finalistka konkursu Italian Fashion Talent Awards 2022, półfinalistka R Fashion Designer Awards 2019, zwyciężczyni Up Cykle 2022 i Fashion Business Game Changer. Często sięga po aparat fotograficzny i patrzy na modę przez obiektyw.

Opis sylwetki:
Prezentowana sylwetka jest częścią kolekcji „Totemic”, inspirowana tradycyjnym rzemiosłem i plecionkarstwem występującym w wielu kulturach etnicznych. Autorka w swojej kolekcji składa hołd dla rzemiosła, które w czasach globalizacji coraz bardziej zanika. Artystyczna konstrukcja ze sznura bawełnianego swój kolor zawdzięcza naturalnemu barwieniu na bazie kory dębu. Proces farbowania trwał kilka dni i był całkowicie organiczny.

Julia Masłosz

Julia Masłosz

Opis projektanta:
Absolwentka Fotografii PWSFTviT w Łodzi, Sztuki Mediów na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz projektowania ubioru w MSKPU. Finalistka konkursu Złota Nitka 2021 i Off Fashion 2022. W swojej twórczości często łączy różne media. Moda jest dla niej formą wyrażania ekspresji artystycznej oraz medium do przekazywania idei i własnych refleksji. Swoje badania koncentruje na problematyce relacji człowiek-natura oraz na zagadnieniach związanych ze współczesną i przyszłą kondycją oraz tożsamością człowieka, w tym w kontekście rozwoju biotechnologii.

Opis sylwetki:
Sylwetka jest odpowiedzią na poprzednią kolekcję “Imago”. Imago oznacza ostatnie stadium metamorfozy owada. Sylwetka jest jednak przedstawieniem nieudanej przemiany i świata, który zawiódł. Motyl wychodzi z kokonu szary, traci kolory i nadzieję w możliwość zmiany na lepsze. Brakiem barw chce zamanifestować problemy związane z ekologią i kryzysem klimatycznym. Sylwetka pokazuje zatem konsekwencje braku przemiany. Inspiracją do jej stworzenia była przede wszystkim książka ,,Bio-transfiguracje: sztuka i estetyka posthumanizmu” Moniki Bakke, projekt ,,Metamorphosis” The Institute of Queer Ecology, sztuka z obszaru bio-artu, m.in. projekt ,,Nature?” Marty de Menezes, a także zjawisko występujące w naturze, jakim jest gynandromorfizm.

Joanna Zontek

Joanna Zontek

Opis projektanta:
Absolwentka Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru. Dwukrotna finalistka konkursu Responsible Fashion Awards. W przyszłości marzy o otwarciu własnej marki modowej. Do każdego projektu podchodzi bardzo emocjonalnie, ponieważ większość z nich wiąże się z konkretną historią, zjawiskiem lub prywatnymi przeżyciami. Podkreśla, że w projektowaniu każdy etap jest tak samo ważny, od pomysłu poprzez research, wybór tkanin po realizację. Interesuje się podróżami, sportem, w szczególności łyżwiarstwem figurowym.

Opis sylwetki:
Kolekcja jest utrzymana w futurystycznym klimacie. Opowiada o czasie, który jest cenny, przemija i którego wciąż nam brakuje. Bohaterowie tej idei są podróżnikami w czasie, obserwatorami, których zasady czasu nie dotyczą. Wzór na tyle kurtki nawiązuje do zegara. Oprócz ekologicznych tkanin takich jak TENCEL, kolekcja zawiera fragmenty z upcyclingu (ręcznie naszyte elementy biżuterii, wypełnienie z kołdry) oraz proste formy, które czynią kolekcję ponadczasową.