Sprawozdanie zrównoważonego rozwoju
Od 2017 r. publikujemy kompleksowe raporty roczne, w których wyjaśniamy nasze cele i zobowiązania.
audytów dotyczących praw człowieka
kartonów wykorzystaliśmy ponownie w Centrach Dystrybucyjnych w Pruszczu Gdańskim i Brześciu Kujawskim
Nasze sprawozdania
Każdy raport to kompendium wiedzy na temat LPP, naszego modelu biznesowego oraz wpływu wywieranego na życie naszych pracowników, członków lokalnych społeczności i środowisko naturalne.
To również doskonała podstawa do weryfikacji postępów w realizacji przyjętych przez nas celów.
1. Model biznesowy
Opieramy naszą strategię na trzech filarach – modelu omnichannel, digitalizacji i zrównoważonym rozwoju. Realizacji założeń strategicznych nie zmienił trudny rok 2022, który tak mocno zdominowała wojna w Ukrainie. Naszą biznesową odpowiedzią jest decyzja o szybkim wzmocnieniu dostępności oferty marek LPP w krajach Zachodniej i Południowej Europy – zarówno w salonach, jak i poprzez sklepy internetowe.
Prezes Zarządu LPP
"W 2023 roku naszym priorytetem była dekarbonizacja. Aby zwiększyć efektywność działań redukujących nasz ślad węglowy, zdecydowaliśmy się na ich ustrukturyzowanie i opracowanie celów strategii dekarbonizacji, które poddane zostały naukowej weryfikacji i ostatecznie zatwierdzone przez międzynarodową inicjatywę Science Based Targets (SBTi)".
3 biura projektowe w Polsce (Gdańsk, Kraków, Warszawa) oraz 1 biuro w Hiszpanii (Barcelona)
Ponad 300 projektantów, 5 zróżnicowanych marek
1 660 dostawców z Azji i Europy
Nie posiadamy własnych zakładów produkcyjnych
Globalna sieć zaopatrzenia i dystrybucji obejmująca:
4 centra dystrybucyjne i 4 magazynów Fullfilment Center
blisko 500 tys. m2 powierzchni magazynowej
Dostępność naszych marek w sklepach stacjonarnych w blisko 30 krajach
2275 salonów o łącznej powierzchni 1 993 tys. m2
pracowników na świecie w tym prawie 24 000 w Polsce
salonów w blisko 30 krajach na 3 kontynentach
powierzchni sprzedażowej
Nagrody i rankingi w okresie 2023
Złoty Listek CSR za całokształt prowadzonych działań oraz Zielony Listek CSR za zmniejszanie negatywnego wpływu na klimat.
Złota nagroda za projekt technologii recyklingu tekstyliów poliestrowych, która pozwoli na ponowne wykorzystanie zużytych ubrań jako surowca do produkcji nowych włókien.
Pierwsze miejsce w badaniu relacji inwestorskich w spółkach WIG30.
2. Wpływ na środowisko
W LPP z roku na rok zmieniamy standardy produkcji odzieży oraz sposób, w jaki je sprzedajemy. Konsekwentnie realizujemy cele ograniczania wpływu naszego łańcucha wartości na klimat i środowisko. Zmieniają się nasz transport, logistyka oraz nasze biura i magazyny.
Kontynuowaliśmy współpracę z polskim startupem Use Waste. Na ten cel do końca 2023 roku przeznaczyliśmy milion złotych. Prace doprowadziły do wypracowania autorskiej koncepcji i uzyskania surowca, który posłuży do produkcji przędzy poliestrowej o niepogorszonej jakości. Docelowo recykling textile-to-textile pozwoli na zamknięcie obiegu tekstyliów i jednoczesne ograniczenie wykorzystania surowców pierwotnych w procesie produkcji naszych kolekcji.
Rozszerzyliśmy zbiórkę odzieży używanej na całą Polskę, a w 2024 r. również na pierwsze kraje za granicą. Ta akcja to nasza odpowiedź na potrzebę zamykania obiegu tekstyliów i wydłużania życia ubrań, butów i akcesoriów, których nasi klienci już nie potrzebują. To również sposób na ograniczanie odpadów tekstylnych, a jednocześnie wsparcie inicjatyw społecznych.
Nasze cele dekarbonizacyjne zostały naukowo zweryfikowane i zatwierdzone przez międzynarodową inicjatywę Science Based Targets (SBTi). Obejmują plan redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. w kategoriach, które w największym stopniu odpowiadają za nasz ślad węglowy.
Przeprowadziliśmy kampanię „Dbaj o ubranie. Czytaj. Sprawdzaj. Pielęgnuj”. Na stronie internetowej www.dbajoubranie.pl zamieściliśmy praktyczne informacje o sposobach prania, suszenia i prasowania odzieży, które ograniczają jej zużycie. Dodaliśmy też specjalny kalkulator emisji, który pomaga zrozumieć w jaki sposób działania te ograniczają emisje CO2 do atmosfery.
polybagów, w których trafiają do nas towary od dostawców, pochodzi z recyklingu
odzieży marek LPP produkowanej w Bangladeszu i 92% w Pakistanie zgodne ze standardami ZDHC
kartonów użyliśmy ponownie
3. Wpływ społeczny
Nasza mapa interesariuszy pozwala na wdrażanie zróżnicowanych form ich zaangażowania. Dialog z każdym z nich jest dla nas ważny i istotnie wpływa na procesy decyzyjne dotyczące ESG oraz na proces raportowania niefinansowego. W obszarze dbałości o klienta produkcję zlecamy starannie wybranym dostawcom, szczególnie dbając o przestrzeganie etyki i praw człowieka w zakładach pracy.
W naszych spółkach wdrożyliśmy liczne regulaminy oraz procedury, aby zapewnić jeden standard zatrudniania i budowania relacji z pracownikami.
Nieustannie dbamy również o nasze zaangażowanie społeczne poprzez liczne działania Fundacji LPP, która niesie realną pomoc osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz młodzieży wykluczonej społecznie. Jednocześnie w ramach Fundacji koordynowane są również liczne wolontariackie działania oddolne oraz realizowane są projekty na rzecz lokalnej społeczności, a także ekologii i ochrony środowiska.
Łańcuch dostaw
Kontynuujemy działania w ramach międzynarodowych stowarzyszeń i inicjatyw, m.in. International Accord for Health and Safety in the Textile and Garment Industry, Cotton made in Africa, Zero Discharge of Hazardous Chemicals.
W 2023 roku, zgodnie z wytycznymi OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych, zaktualizowaliśmy mapę najistotniejszych ryzyk związanych z prawami człowieka i prawami pracowniczymi. Przeprowadziliśmy ankietę dotyczącą ryzyk, działań zaradczych i naprawczych z zakresu praw człowieka i praw pracowniczych wśród dostawców w Indiach, Pakistanie i Bangladeszu.
Wszystkie fabryki i dostawcy, którzy chcą współpracować z LPP, zobligowani zostają do akceptacji i wdrożenia Kodeksu Postępowania LPP. Dokument precyzyjnie określa nasze wymagania dotyczące warunków pracy.
Przestrzeganie kodeksu jest regularnie sprawdzane przez nasz zespół audytorów, lub niezależne firmy audytorskie (np. Qima) oraz we współpracy z międzynarodowymi organizacjami (m.in.International Accord i amfori BSCI) – w roku 2023 przeprowadziliśmy łącznie 998 audytów dotyczących praw człowieka.
W 2023 roku przystąpiliśmy do EuroCham Myanmar, czyli Europejsko-Mjanmarskiej Izby Handlowej, której zadaniem jest monitorowanie sytuacji pracowników i wypracowywanie rozwiązań eliminujących nadużycia i propagujących prowadzenie biznesu według ściśle określonych standardów gwarantujących przestrzeganie praw człowieka.
Rozpoczęliśmy także współpracę z BRAC, największą międzynarodową organizacją pozarządową w Bangladeszu, która tworzy systemowe rozwiązania na rynku pracy. Od 1972 roku pomogła ona ponad 100 milionom ludzi żyjących w biedzie i cierpiących z powodu nierówności, oferując im szanse na rozwój i zmianę społeczną.
kontroli jakości w roku 2023
ubrań dla dzieci kontrolowanych za pomocą specjalnych wykrywaczy metalu
audytów w Chinach i Bangladeszu pod kątem występowania wilgoci
audytów QAS (Quality Assurance System) w roku 2023
Miejsce pracy
W roku 2023 w Grupie LPP w Polsce i za granicą zatrudnionych było 33 556 osób, o 12,1% więcej niż rok wcześniej. W biurach, salonach i obiektach magazynowych zgromadziliśmy zespół wybitnych ekspertów, utalentowanych specjalistów oraz osób, które dopiero zaczynają zdobywać doświadczenie zawodowe.
W 2023 roku wdrożyliśmy nową formułę spotkań pracowników z kierownictwem - Town Hall Meeting. Ma ona na celu omówienie istotnych kwestii dotyczących firmy oraz zachęcanie do dialogu i wymiany poglądów. Po raz pierwszy spotkaliśmy się online wiosną 2023 roku w dniu prezentacji raportu finansowego i sprawozdania zrównoważonego rozwoju za 2022 rok. W spotkaniu wzięło udział prawie 70% zaproszonych. Jesienią odbyło się kolejne spotkanie z podobną frekwencją, więc planujemy kontynuować te spotkania w 2024.
Integralną częścią naszej strategii kształcenia pracowników i podnoszenia ich kwalifikacji jest system szkoleń dostosowanych do potrzeb i wymagań różnych dziedzin prowadzonej działalności – od zarządzania po sprzedaż i obsługę techniczną. Stale sprawdzamy, czy szkolenia przynoszą oczekiwane skutki, zbierając opinie uczestników i dostosowując programy do zmiennych potrzeb rynku pracy oraz przedsiębiorstwa.
W 2023 roku nasi pracownicy i ich bliscy mogli skorzystać z programu "heLPP", który ma na celu zapewnienie dodatkowego wsparcia w codziennych trudnościach, ochronę zdrowia psychicznego i zapewnienie równowagi między życiem prywatnym a zawodowym. Do stycznia 2024 roku zarejestrowaliśmy 647 zgłoszeń od osób, które chciały skorzystać z naszego wsparcia, a od momentu uruchomienia usługi heLPP skorzystano z niej łącznie 3 161 razy.
całkowita liczba godzin szkoleniowych w Grupie LPP
osób wzięło udział w webinarach w ramach "Programu heLPP"
spotkania w formule Town Hall Meeting
Fundacja LPP
Fundacja LPP zarządza zaangażowaniem społecznym Grupy LPP i realizuje projekty w trzech obszarach - przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu, wspierania społeczności lokalnej, ochrony zdrowia oraz ekologii i ochrony środowiska.
Beneficjentami są przede wszystkim dzieci i młodzież z domów dla dzieci, osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, ofiary katastrof i klęsk żywiołowych. Fundacja wspiera również projekty społeczne organizowane w bezpośrednim sąsiedztwie LPP.
W 2023 roku Fundacja LPP we współpracy z Fundacją FOSA, miastem Gdańsk oraz Galerią Metropolia uruchomiła wsparcie i pomoc psychologiczną dla nastolatków. „Niebieskie Trampki w Metropolii” – to klub w całości sfinansowany przez Fundację LPP, który zapewni młodym ludziom niezbędną pomoc w sytuacjach kryzysowych, a także umożliwi kreatywne spędzanie czasu wolnego pod fachową opieką. Co roku jesteśmy również partnerem koncertu z okazji pierwszego dnia wiosny: “Niebieskie Trampki – kroki ku życiu”, podczas którego młodzi ludzie mogą wziąć udział w warsztatach kreatywnych oraz porozmawiać z psychologami.
Od 2019 roku zrealizowaliśmy sześć edycji Minigrantów, w które zaangażowało się 185 pracowników, realizując 44 projekty. Łączne dofinansowanie wyniosło blisko 220 tys. złotych.
Zamieniamy kilometry na złotówki. W 2023 roku aż 182 rowerzystów i 99 biegaczy – pracowników LPP przebiegło 19 174,96 km oraz przejechało na rowerach aż 163 692,81 km.
W ten sposób do Stowarzyszenia „Dom na Skraju” w Gdańsku, Stowarzyszenia „180 STOPNI” w Gdańsku, Towarzystwa Profilaktyki Środowiskowej „MROWISKO” w Gdańsku oraz Dzieła Pomocy Dzieciom Fundacji Ruperta Mayera w Krakowie trafiło po 31 000 zł.
4. Ład korporacyjny
Model ładu korporacyjnego w LPP jest podstawą skutecznego zarządzania, efektywnego nadzoru, przejrzystej komunikacji pomiędzy firmą a rynkiem oraz wyrazem szacunku wobec praw akcjonariuszy. Wdrożone zasady są integralną częścią naszego systemu działania, zwiększają jego przejrzystość i zapewniają równowagę interesów wszystkich uczestników rynku kapitałowego.
W LPP wdrażamy proces należytej staranności w zakresie praw człowieka i praw pracowniczych w relacjach biznesowych i w łańcuchu wartości. Celem procesu jest ciągła identyfi kacja wywieranego przez nas wpływu, przeciwdziałanie i minimalizowanie ryzyk z nim związanych poprzez wdrażanie odpowiednich działań zaradczych i naprawczych. Nad wdrożeniem procesu należytej staranności czuwa specjalny zespół powołany w 2023 roku w ramach Komitetu ESG.
Zgodnie z wytycznymi OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych, w grudniu 2023 przeprowadziliśmy – w formie warsztatów - aktualizację mapy najistotniejszych ryzyk związanych z prawami człowieka i prawami pracowniczymi. Głównym celem tej inicjatywy była ocena ryzyk związanych z personelem firmy, pracownikami zatrudnionymi w łańcuchu wartości, społecznościami dotkniętymi naszym wpływem oraz konsumentami i użytkownikami końcowymi, z uwzględnieniem osób bądź interesariuszy z grup szczególnie narażonych.
W LPP zarządzamy kwestiami ESG w sposób scentralizowany, wypracowując spójne dla całej organizacji rozwiązania środowiskowe, społeczne i związane z ładem korporacyjnym. W 2022 roku rozpoczęliśmy prace, które pozwolą nam w pełni dostosować się do nowej dyrektywy unijnej Corporate Sustainability Reporting Directive oraz do wspólnych w całej UE standardów sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju European Sustainability Reporting Standards (ESRS).
Dyrektor zakupów i ESG raportuje bezpośrednio do Prezesa Zarządu LPP. Wsparciem merytorycznym dla zarządu i dyrektora zakupów i ESG w określaniu celów i polityk ESG jest Komitet ESG, w którego skład wchodzą m.in. dyrektorzy kluczowych jednostek organizacyjnych naszej firmy.
Struktura zarządzania ESG
Staramy się, aby zapewnić transparentność naszych działań i przejrzystą komunikację ze wszystkimi interesariuszami. Działalność LPP SA, która jest spółką dominującą Grupy LPP, reguluje szereg dokumentów. Przykładem może stosowanie się do nowych zasad ładu korporacyjnego pt. „Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW 2021” (DPSN, Zasady Ładu Korporacyjnego), które GPW ogłosiła w 2021 roku. Działalność LPP SA, która jest naszą spółką dominującą w Grupie LPP, regulują w szczególności:
Sprawozdania i pozostałe raporty
Tu znajdziesz nasz najnowszy raport i wszystkie wcześniejsze publikacje. Sprawdź postępy LPP, poznaj szczegółowe wyniki środowiskowe, społeczne i biznesowe.
Sprawozdania i raporty roczne
Raporty zintegrowane LPP, przedstawiające wyniki niefinansowe i finansowe dla LPP SA i Grupy LPP, powstawały od 2017 r. i początkowo obejmowały rok kalendarzowy. W 2019 r. dane wyjątkowo pochodziły z 13 miesięcy (od 1 stycznia 2019 r. do 31 stycznia 2020 r.). Raport z 2020 r. , dotyczy okresu od 1 lutego 2020 r. do 31 stycznia 2021 r.
Przejście w sprawozdawczości z roku kalendarzowego na rok obrotowy, który kończymy ostatniego dnia stycznia, zwiększa użyteczność raportów, ponieważ dzięki temu zabiegowi lepiej oddana jest sezonowość biznesu. W związku z tym od raportu za 2022/23 rok również obejmują rok obrotowy, czyli dla najnowszego raportu jest to okres od 1 lutego 2023 do 31 stycznia 2024.