
Sprawozdanie zrównoważonego rozwoju
Od 2017 r. raportujemy kwestie dotyczące zrównoważonego rozwoju Grupy LPP, przedstawiając nasze działania w obszarze środowiskowym, społecznym i ładu korporacyjnego. Począwszy od sprawozdania za 2024 r. oświadczenia dotyczące zrównowazonego rozwoju są częścią Skonsolidowanych Raportów Rocznych GK LPP SA.
fabryk z Pakistanu zaudytowanych w standardzie amfori BSCI
kartonów wykorzystaliśmy ponownie w Centrach Dystrybucyjnych w Pruszczu Gdańskim, Brześciu Kujawskim i Bukareszcie

Nasze sprawozdania
Każdy raport to kompendium wiedzy na temat LPP, naszego modelu biznesowego oraz wpływu wywieranego na życie naszych pracowników, członków lokalnych społeczności i środowisko naturalne.
To również doskonała podstawa do weryfikacji postępów w realizacji przyjętych przez nas celów.
1. Model biznesowy
LPP konsekwentnie realizuje swoją strategię rozwoju, której podstawę stanowią: wielokanałowość, digitalizacja, zrównoważony rozwój oraz ekspansja na nowe rynki. Chcemy zwiększyć dostępność naszej oferty zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym, a jednocześnie odpowiadać na globalne wyzwania i potrzeby klientów.
3 biura projektowe w Polsce (Gdańsk, Kraków, Warszawa)
Prawie 400 projektantów, 5 zróżnicowanych marek
Ponad 2 200 dostawców z Azji i Europy
3 biura koordynujące produkcję za granicą (Szanghaj, Dhaka, Stambuł)
Nie posiadamy własnych fabryk, a szycie zaprojektowanych kolekcji zlecamy firmom
zewnętrznym.
Import – 86% stanowi transport morski
Eksport – 100% stanowi transport drogowy
600 tys. m2 łącznej powierzchni magazynowej
4 Centra Dystrybucyjne i 4 magazyny Fullfilment Center
Dostępność kolekcji (sklepy stacjonarne i online) w 40 krajach na 3 kontynentach
2 847 salonów o łącznej powierzchni 2 448,7 tys. m2 w 29 krajach
Sprzedaż online w 35 krajach
Około 687 mln sztuk odzieży i akcesoriów sprzedanych rocznie
Nagrody i rankingi w okresie 2023
Złoty Listek CSR za całokształt prowadzonych działań oraz Zielony Listek CSR za zmniejszanie negatywnego wpływu na klimat.
Złota nagroda za projekt technologii recyklingu tekstyliów poliestrowych, która pozwoli na ponowne wykorzystanie zużytych ubrań jako surowca do produkcji nowych włókien.
Pierwsze miejsce w badaniu relacji inwestorskich w spółkach WIG30.
2. Wpływ na środowisko
Konsekwentnie dążymy do realizacji celów dekarbonizacyjnych zweryfikowanych i zatwierdzonych przez SBTi. Zmieniają się nasz transport, logistyka, nasze biura i magazyny oraz sposób pozyskiwania surowców do produkcji.

Kontynuowaliśmy współpracę z polskim startupem Use Waste. Przeznaczyliśmy na ten cel kolejny milion złotych. Pierwszy etap tej współpracy zakończył się produkcją poliestrowej nici z odpadów tekstylnych. Celem kolejnego etapu, który zakończy się w pierwszej połowie 2025 roku, jest rozszerzenie zastosowania technologii, dzięki której włókna z mieszanek materiałowych najczęściej stosowanych w branży tekstylnej będzie można rozdzielić na frakcje i wyodrębnić z nich surowce, które zgodnie z ideą textile-to-textile, staną się zasobem, nie odpadem. Docelowo recykling textile-to-textile pozwoli na zamknięcie obiegu tekstyliów i jednoczesne ograniczenie wykorzystania surowców pierwotnych w procesie produkcji naszych kolekcji.
Rozszerzyliśmy zbiórkę odzieży używanej na pierwsze kraje za granicą – Czechy, Słowację i Wielką Brytanię. Ta akcja to nasza odpowiedź na potrzebę zamykania obiegu tekstyliów i wydłużania życia ubrań, butów i akcesoriów, których nasi klienci już nie potrzebują. To również sposób na ograniczanie odpadów tekstylnych, a jednocześnie wsparcie inicjatyw społecznych.

Nasze cele dekarbonizacyjne zostały naukowo zweryfikowane i zatwierdzone przez międzynarodową inicjatywę Science Based Targets (SBTi). Obejmują plan redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. w kategoriach, które w największym stopniu odpowiadają za nasz ślad węglowy.
Przeprowadziliśmy kampanię edukacyjną „Wear Your Story” promującą świadome i odpowiedzialne użytkowanie ubrań i zachęcającą do ich naprawy i przerabiania, aby przynieść realne korzyści środowisku i ograniczać ilość odpadów tekstylnych. Jest to druga odsłona akcji „Dbaj o Ubranie” poszerzającej wiedzę na temat odpowiedzialnej konsumpcji wśród konsumentów oraz zachęcająca ich do zmiany codziennych nawyków związanych z modą.
polybagów, w których trafiają do nas towary od dostawców, pochodzi z recyklingu
z recyklingu pochodzą kartony kupowane do magazynów typu FC i DC w Polsce
kartonów użyliśmy ponownie
3. Wpływ społeczny
Działalność biznesowa LPP oddziaływuje na naszych pracowników i współpracowników, społeczność lokalną, wszystkie osoby i podmioty w łańcuchu dostaw oraz klientów. Dialog z interesariuszami jest podstawą naszych relacji oraz istotnie wpływa na procesy decyzyjne dotyczące zrównoważonego rozwoju LPP.

W naszych spółkach wdrożyliśmy liczne regulaminy oraz procedury, aby zapewnić jeden standard zatrudniania i budowania relacji z pracownikami.
Łańcuch dostaw

Kontynuujemy działania w ramach międzynarodowych stowarzyszeń i inicjatyw, m.in. International Accord for Health and Safety in the Textile and Garment Industry, Cotton made in Africa, Zero Discharge of Hazardous Chemicals.
Wszystkie fabryki i dostawcy, którzy chcą współpracować z LPP, zobligowani zostają do akceptacji i wdrożenia Kodeksu Postępowania LPP. Dokument precyzyjnie określa nasze wymagania dotyczące warunków pracy.

Przestrzeganie kodeksu jest regularnie sprawdzane przez nasz zespół audytorów oraz we współpracy z międzynarodowymi organizacjami (m.in. International Accord i amfori BSCI).
Aktualnie w standardzie amfori BSCI zaudytowanych zostało 99% fabryk z Pakistanu oraz 84% fabryk z Bangladeszu. Amfori BSCI monitoruje również dostawców z Indii, Turcji, Kambodży, Birmy i Chin.
W 2024 roku przystąpiliśmy do inicjatyw organizacji Cascale, które koncentrują się na systemowych działaniach na rzecz dekarbonizacji, poprawy efektywności środowiskowej oraz transformacji energetycznej.
Organizacja tworzy i promuje branżowe standardy i polityki wspierające redukcję emisji w przemyśle odzieżowym i powiązanych sektorach. Współpraca z Cascale pomaga nam przyspieszyć działania dekarbonizacyjne w łańcuchu dostaw, wprowadzać innowacyjne rozwiązania oraz pozytywne zmiany w całej branży.
kontroli jakości w roku 2024
ubrań dla dzieci kontrolowanych za pomocą specjalnych wykrywaczy metalu
audytów w Chinach i Bangladeszu pod kątem występowania wilgoci
audytów QAS (Quality Assurance System) w roku 2024
Miejsce pracy

W 2024 roku Grupa LPP tworzyła miejsca pracy dla ponad 54 tys. osób w Polsce i za granicą. Nasze biura, salony i obiekty magazynowe tworzą utalentowani specjaliści, wybitni eksperci oraz osoby, które dopiero zaczynają zdobywać doświadczenie zawodowe.
Zgodnie z ogłoszoną strategią biznesową, w ciągu najbliższych 3 lat LPP planuje czterokrotnie zwiększyć stacjonarną sieć sprzedaży Sinsay. W 2027 roku liczba sklepów tej marki sięgnie ok. 6000 na 27 rynkach, a cała sieć Grupy wzrośnie do ok. 7500 salonów.

W związku z planowaną strategią dalszego intensywnego rozwoju, wprowadziliśmy nową strategię employer brandingową "Przyciągamy produktami. Inspirujemy ludźmi", której celem jest pozyskiwanie i utrzymanie talentów w całej organizacji oraz postrzeganie LPP w branży detalicznej jako marki pierwszego wyboru na rynku pracy.
Celem strategii jest pozyskiwanie i utrzymanie talentów nie tylko w centrali LPP, ale też w intensywnie rozwijających się zespołach sprzedażowych niemal w całej Europie.
Fundacja LPP

Fundacja LPP zarządza zaangażowaniem społecznym Grupy LPP. Współpracujemy z organizacjami, których misją jest wspieranie m.in. podopiecznych domów dla dzieci oraz osób z niepełnosprawnościami. W ramach autorskiego programu "Moda na lepszy start" ponad 300 podopiecznych zamieszkujących domy dla dzieci na terenie Pomorza i Małopolski, na co dzień korzysta ze środków finansowych na dodatkową opiekę medyczną, edukację oraz rozwój pasji.
W ramach rozwoju programu, od niedawna młode osoby biorą udział w dodatkowych lekcjach języka angielskiego, a wychowankowie pragnący się usamodzielnić, otrzymują od nas stypendium na wejście w dorosłe życie.

Jednym z kluczowych obszarów działań Fundacji LPP jest wsparcie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Od kilku lat współpracujemy z organizacjami prowadzącymi różnorodne działania na rzecz dobrostanu psychicznego. Finansujemy działania klubu dla młodych, w którym w bezpiecznych warunkach mogą oni spędzać wolny czas i uzyskać wsparcie psychologiczne.
Finansujemy funkcjonowanie Telefonu Zaufania Młodych, prowadzonego przez Fundację ITAKA. Wspieramy Akademię PoMOCy realizowaną przez pracowników Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku. Angażujemy się ponadto w działania mające na celu propagowanie wiedzy na temat profilaktyki zdrowia psychicznego poprzez wsparcie projektów edukacyjnych oraz konferencji poświęconych temu tematowi.

W działania Fundacji LPP regularnie angażują się pracownicy Grupy LPP, którzy poprzez wolontariat mają możliwość realizowania inicjatyw pomocowych na rzecz lokalnych społeczności, placówek medycznych czy bezdomnych zwierząt. Nasi pracownicy biorą również udział w działaniach, które bezpośrednio wykorzystują ich talenty i kompetencje.
Angażują się w akcje związane z projektowaniem odzieży, doborem stylizacji, pracami aranżacyjnymi czy organizacją warsztatów kreatywnych. W projektach wolontariackich od 2018 roku wzięło udział ponad 3,5 tys. wolontariuszy, spędzając w ramach wolontariatu ponad 63 tys. godzin.
4. Ład korporacyjny
Model ładu korporacyjnego w LPP jest podstawą skutecznego zarządzania, efektywnego nadzoru, przejrzystej komunikacji pomiędzy firmą a rynkiem oraz wyrazem szacunku wobec praw akcjonariuszy. Wdrożone zasady są integralną częścią naszego systemu działania, zwiększają jego przejrzystość i zapewniają równowagę interesów wszystkich uczestników rynku kapitałowego.

W LPP wdrażamy proces należytej staranności w zakresie praw człowieka i praw pracowniczych w relacjach biznesowych i w łańcuchu wartości. Celem procesu jest ciągła identyfikacja wywieranego przez nas wpływu, przeciwdziałanie i minimalizowanie ryzyk z nim związanych poprzez wdrażanie odpowiednich działań zaradczych i naprawczych.
Nad wdrożeniem procesu należytej staranności czuwa specjalny zespół powołany w 2023 roku w ramach Komitetu ESG.

W LPP zarządzamy kwestiami ESG w sposób scentralizowany, wypracowując spójne dla całej organizacji rozwiązania środowiskowe, społeczne i związane z ładem korporacyjnym. W LPP funkcjonuje skuteczny system nadzoru i zarządzania zrównoważonym rozwojem, obejmujący kluczowe obszary działalności. Rada Nadzorcza zatwierdza kierunki rozwoju i strategię firmy, natomiast Zarząd sprawuje nadzór nad jej wdrażaniem.
Za opracowanie celów oraz kształtowanie i wdrażanie strategii zrównoważonego rozwoju odpowiada Dyrektor ds. zakupów i ESG, który raportuje bezpośrednio do Prezesa Zarządu LPP. Wsparciem merytorycznym dla zarządu i dyrektora zakupów i ESG w określaniu celów i polityk ESG jest Komitet ESG, w którego skład wchodzą m.in. dyrektorzy kluczowych jednostek organizacyjnych naszej firmy.
Struktura zarządzania ESG
Staramy się, aby zapewnić transparentność naszych działań i przejrzystą komunikację ze wszystkimi interesariuszami. Działalność LPP SA, która jest spółką dominującą Grupy LPP, reguluje szereg dokumentów. Przykładem może stosowanie się do nowych zasad ładu korporacyjnego pt. „Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW 2021” (DPSN, Zasady Ładu Korporacyjnego), które GPW ogłosiła w 2021 roku. Działalność LPP SA, która jest naszą spółką dominującą w Grupie LPP, regulują w szczególności:
Sprawozdanie zrównoważonego rozwoju
Tu znajdziesz nasze publikacje związane z procesem raportowania zrównoważonego rozwoju na przestrzeni lat. Sprawdź postępy LPP i poznaj nasze szczegółowe wyniki środowiskowe, społeczne i biznesowe.
Nasze publikacje 2017 - 2024
Raporty zintegrowane LPP, przedstawiające wyniki niefinansowe i finansowe dla LPP SA i Grupy LPP, powstawały od 2017 r. i początkowo obejmowały rok kalendarzowy. W 2019 r. dane wyjątkowo pochodziły z 13 miesięcy (od 1 stycznia 2019 r. do 31 stycznia 2020 r.). Raport z 2020 r. , dotyczy okresu od 1 lutego 2020 r. do 31 stycznia 2021 r.
Przejście w sprawozdawczości z roku kalendarzowego na rok obrotowy, który kończymy ostatniego dnia stycznia, zwiększa użyteczność raportów, ponieważ dzięki temu zabiegowi lepiej oddana jest sezonowość biznesu. W związku z tym od raportu za 2022/23 rok również obejmują rok obrotowy, czyli dla najnowszego raportu jest to okres od 1 lutego 2023 do 31 stycznia 2024.