Zbiórka odzieży
Program zbiórki odzieży to nasza odpowiedź na potrzebę zamykania obiegu tekstyliów i wydłużania życia ubrań, butów i akcesoriów, których nasi klienci już nie potrzebują. To również sposób na ograniczanie odpadów tekstylnych, a jednocześnie wsparcie inicjatyw społecznych.
zebranej odzieży w sklepach wszystkich marek w Polsce
odzieży wprowadzonej do drugiego obiegu
Program zbiórki odzieży używanej prowadzimy od 2018 r. W 2023 r. objęliśmy nim wszystkie sklepy LPP w Polsce, a w 2024 r. rozszerzyliśmy go o salony za granicą – obecnie program funkcjonuje w sklepach w Czechach, na Słowacji i w Wielkiej Brytanii.
Jak to działa?
Używane ubrania, buty i akcesoria można przynieść do każdego sklepu wszystkich marek LPP. W niektórych salonach dostępne są specjalne pojemniki na niepotrzebną odzież. Jeśli w sklepie ich nie ma, spakowane rzeczy można przekazać bezpośrednio sprzedawcy. Najważniejsze, by oddawane tekstylia nie były brudne ani mokre.
Zebrane artykuły odzieżowe trafiają do partnerów akcji, którzy sortują przekazane rzeczy – te nadające się do dalszego użytkowania są odświeżane i wprowadzane do drugiego obiegu. Pozostałe, zgodnie z hierarchią postępowania z odpadami tekstylnymi, zostają poddane upcyklingowi, downcyklingowi lub recyklingowi.
Masz pytania? Sprawdź FAQ.
Czy oddawane ubrania muszą być z marek LPP?
Nie, możesz przekazać nam tekstylia dowolnej marki.
Czy mogę oddać też buty i akcesoria?
Tak, zbieramy nie tylko ubrania, ale też buty i akcesoria.
Czy mogę oddać ubrania, które nie są w dobrym stanie?
Tak, zebrane tekstylia są najpierw profesjonalnie sortowane ze względu na rodzaj, jakość, a nawet skład materiałowy. Ubrania nadające się do ponownego użycia przekazywane są osobom w kryzysie bezdomności lub są wprowadzane do drugiego obiegu. Pozostałe trafiają do upcyklingu, downcyklingu lub recyklingu.
Co się dzieje z przekazanymi w sklepach tekstyliami?
Ze sklepów LPP zebrane ubrania wysyłamy do naszych partnerów, gdzie są profesjonalnie sortowane. Każda rzecz zostaje przyporządkowana do odpowiedniej kategorii, aby jak najdłużej pozostawała w obiegu. Nasi partnerzy prowadzą różne modele działalności, jednak zgodnie z poniższą hierarchią postępowania, ubrania mogą zostać:
- przekazane osobom potrzebującym,
- wprowadzone do sprzedaży w sklepach z odzieżą używaną – część zysków przekazywana jest na cele charytatywne,
- upcyklingowane – powstaną z nich rzeczy o wyższej wartości, np. dekoracje domowe,
- downcyklingowane – zostaną ponownie przetworzone na tekstylia o niższej wartości, np. czyściwa,
- recyklingowane – ubrania z poliestru wykorzystujemy wraz ze start-upem Use Waste do badań nad technologią recyklingu textile-to-textile.
Artykuły odzieżowe, które nie mogą być wykorzystane ponownie ani poddane recyklingowi ze względu na ich bardzo słabą jakość lub niespełnienie norm higieny i bezpieczeństwa, zostają poddane rygorystycznemu procesowi zarządzania odpadami.
Jak jest weryfikowane, gdzie faktycznie trafiają zebrane ubrania?
Organizacje, z którymi współpracujemy, mają duże doświadczenie w branży oraz wypracowały transparentne procesy weryfikacji i raportowania. Gwarantują etyczny sposób postępowania z tekstyliami, zgodnie z uzgodnioną hierarchią procesów.
Kim są partnerzy zbiórki?
Współpracujemy z lokalnymi organizacjami, aby ich projekty miały bezpośredni wpływ na lokalną społeczność. Wybieramy je ze względu na posiadane doświadczenie, dobre praktyki w zakresie zbiórki odzieży używanej, a także poziom transparentności.
W Polsce za pośrednictwem Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta ubrania trafiają do osób w kryzysie bezdomności. Pozostałe są zagospodarowywane zgodnie z hierarchią postępowania z tekstyliami. Na Słowacji operatorem zbiórki jest Ekocharita, w Czechach Ubrania do Oddania, a w Wielkiej Brytanii Yellow Octopus Group.
Czy LPP zarabia na zbiórce?
Nie, głównym celem zbiórki odzieży jest zamknięcie obiegu tekstyliów i zapewnienie bezpośredniej pomocy społecznej lub wspieranie organizacji charytatywnych, z którymi współpracują nasi partnerzy. Co więcej, w Polsce, w ramach projektu „Sortownia”, podopieczni Centrum Integracji Społecznej w Gdyni – osoby zagrożone wykluczeniem społecznym oraz zawodowym – sortując zebraną odzież, przyuczają się do zawodu, rozwijając swój potencjał potrzebny na rynku pracy.
W kierunku mody cyrkularnej
Zbiórka odzieży używanej to pierwszy krok w kierunku mody cyrkularnej, który pozwala zatrzymać w obiegu odzież, obuwie i akcesoria. Pomimo działań wydłużających czas używania tekstyliów, ostatecznie każdy produkt straci swoją funkcjonalność. Zależy nam, żeby nawet wtedy nie stawał się odpadem, tylko trafiał z powrotem do obiegu poprzez recykling. Obecnie tylko 1% zużytych tekstyliów poddawanych jest pełnemu recyklingowi.
Technologie recyklingu nie są jeszcze dostatecznie rozwinięte, aby pokryć zapotrzebowanie rynku. Dlatego finansowanie innowacji w tej dziedzinie oraz rozszerzanie programu zbiórki w sklepach jest dla nas tak ważne. Rozpoczęta przez LPP w 2022 roku współpraca ze start-upem Use Waste to ważny krok w budowaniu przyszłego europejskiego rynku recyklingu tekstylnego, a prowadzona zbiórka odzieży zapewnia nam dobrej jakości poliester do badań.
Aspekt społeczny
Prowadzona na szeroką skalę akcja zbiórek odzieży przekłada się na rosnące zapotrzebowanie obsługi procesu segregacji. Aby tekstylia mogły trafić do drugiego obiegu, muszą najpierw zostać odpowiednio sklasyfikowane. Bardzo ważna jest nie tylko ocena, czy dana rzecz może być wykorzystana ponownie, ale też segregacja odzieży do upcyklingu, downcyklingu i recyklingu ze względu m.in. na skład materiałowy. Do innych procesów wykorzystywane są np. tekstylia bawełniane, a do jeszcze innych te wykonane z poliestru.
Potrzeba profesjonalnej segregacji stworzyła pole do dalszej współpracy LPP z Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta w ramach projektu „Sortownia”. Inicjatywa realizowana od 2022 r. w Centrum Integracji Społecznej w Gdyni pozwoliła na aktywizację społeczną i zawodową podopiecznych organizacji poprzez stworzenie stanowisk pracy przy sortowaniu odzieży pochodzącej ze zbiórek.