Opakowania
Dokonaliśmy gruntownych zmian, aby zmniejszyć ilość odpadów opakowaniowych powstałych w procesie pakowania, przepakowywania oraz wysyłki odzieży.
Eliminacja jednorazowego plastiku
Od 2017 roku sukcesywnie zmieniamy politykę opakowaniową, z której eliminujemy jednorazowy plastik zastępując go tekturą lub papierem z makulatury bądź tworzywami sztucznymi nadającymi się do ponownego użycia lub recyklingu.
Wszystkie te działania pozwoliły nam od 2017 roku zmniejszyć wykorzystanie jednorazowego plastiku.
100% opakowań pozbawionych całkowicie jednorazowego plastiku
W ciągu ostatnich lat wyeliminowaliśmy jednorazowy plastik z opakowań, w których dostarczamy do naszych klientów zamówienia internetowe.
Foliopaki z jednorazowego plastiku zamieniliśmy na folię z recyklingu, kartony produkowane z tektury makulaturowej oraz papierowe koperty.
Plastikowe poduszki powietrzne i folię bąbelkową tradycyjnie wykorzystywaną do zabezpieczania zawartości przesyłki, zamieniliśmy na papierowe wypełniacze z przetworzonej makulatury.
Sukcesywnie zmniejszamy też ilość surowca wykorzystywanego do produkcji opakowań. Dopasowujemy ich wielkość do zawartości przesyłki.
Wszystkie koperty, w których zamówienia e-commerce trafiają do naszych klientów wykonane są z papieru z certyfikatem FSC, co oznacza, że drzewa wykorzystane do jego produkcji pozyskane zostały ze zrównoważonych źródeł.
Kartony w przesyłce do klienta zaklejamy wyłącznie papierową taśmą z klejem skrobiowym aktywowanym wodą.
Wyeliminowaliśmy folię z zawieszek cenowych naszych produktów, a plastikowe żyłki mocujące metkę do odzieży, zastąpiliśmy sznurkiem zabezpieczonym woskiem pszczelim.
Optymalizacja wielkości opakowań w praktyce oznacza tez lepsze zagospodarowanie przestrzeni przewozowej firm kurierskich i ograniczanie liczby kursów w transporcie do klientów. Przez to pośrednio ogarniczamy emisję śladu węglowego.
Nasze kooperacje
New Plastics Economy Global Commitment
W 2019 roku jako pierwsza polska firma przystąpiliśmy do globalnej inicjatywy na rzecz gospodarki obiegu zamkniętego w zakresie zarządzania plastikiem – New Plastics Economy Global Commitment. To międzynarodowe porozumienie zainicjowane przez fundację Ellen MacArthur we współpracy z ONZ, którego celem jest całkowita eliminacja plastikowych odpadów niepodlegających obiegowi zamkniętemu.
Polski Pakt Plastikowy
Polski Pakt Plastikowy to międzysektorowa platforma współpracy firm oraz organizacji branżowych i pozarządowych, zrzeszająca uczestników łańcucha wartości tworzyw sztucznych z obszaru opakowań, takich jak firmy wprowadzające produkty w opakowaniach na rynek i sieci handlowe, po recyklerów i organizacje odzysku. Członkowie inicjatywy dążą do zmiany obecnego modelu wykorzystywania sztucznych surowców w opakowaniach w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego.
Powyższe inicjatywy to platformy wymiany wiedzy, know-how i standardów, które pozwalają nam być aktywnym uczestnikiem globalnej walki z problemem odpadów plastikowych. Wszystko po to, by zaradzić globalnemu kryzysowi związanemu z odpadami z tworzyw sztucznych i zanieczyszczeniem u źródła.
Innowacje w polybagach
W coraz większym stopniu zamykamy obieg folii. W czasie transportu morskiego do magazynow nasza odzież pokonuje tysiące kilometrow. Aby zabezpieczyć ją przed wilgocią i uszkodzeniami, rzeczy pakowane są w oddzielne worki foliowe, ktore w branży nazywane są polybagami.
Od 2023 roku wszystkie nowe zamowienia trafiają do nas w workach w 100% wykonanych z odzyskanego polietynelu (rLDPE). Polybagi z magazynow i centrali LPP – wraz z inną zebraną folią – przekazujemy do recyklera, a finalnie wytwarza się z nich worki na odpady.
Wykorzystujemy papier z certyfikatem FSC
Kartony do naszych wewnętrznych operacji, koperty oraz kartony do wysyłki zamowień internetowych, zawieszki cenowe w Reserevd, Cropp, Mohito, House oraz torby zakupowe posiadają certyfi kat FSC.
Od 2023 roku 100% naszych kartonów pochodzi z recyklingu lub posiada certyfikat FSC.
W sklepach stacjonarnych używamy wyłącznie toreb z papieru z recyklingu z certyfikatem FSC.
Standaryzacja opakowań zbiorczych
W ramach projektu Control Tower, platformy usprawniającej zarządzanie łańcuchem dostaw, wdrożyliśmy proces standaryzacji i wzmocnienia kartonów, dzięki temu mozliwe było ograniczenie zużycia opakowań, ponowne ich wykorzystywanie i zoptymalizowanie pakowania towarów.
W 2023 roku ponownie wykorzystaliśmy 2 517 819 kartonów.
Ekoprojektowanie opakowań
W 2023 r. wprowadziliśmy wewnętrzny manual dotyczący projektowania opakowań produktowych, dzięki któremu ograniczamy ich liczbę i już na etapie powstawania myślimy o całym cyklu życia.
Zgodnie z jego wytycznymi wszystkie nasze opakowania powinny być monomateriałowe, wykonane z materiałów z recyklingu i nadających się do recyklingu oraz zawierać odpowiednie oznakowanie wskazujące, do której frakcji zbiórki odpadów powinny trafić. Manual zawiera także informacje o rekomendowanych i niewskazanych materiałach do produkcji opakowań, a także listę zamienników.
Tam, gdzie to możliwe, zupełnie rezygnujemy z opakowań.
Sprawozdania i pozostałe raporty
Tu znajdziesz nasz najnowszy raport i wszystkie wcześniejsze publikacje. Sprawdź postępy LPP, poznaj szczegółowe wyniki środowiskowe, społeczne i biznesowe.